ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 18:42

TİM: "Sanayiyi ihracat sürüklüyor"


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2012 Kasım ayında artan sanayi üretiminden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mehmet Büyükekşi, sanayiyi ihracatın sürüklediğini de vurguladı.

Büyükekşi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Türkiye İstatistik Kurumu 2012 Kasım ayına ait sanayi üretim rakamlarını ortaya koydu. Buna göre Türkiye'de sanayi üretimi geçen senenin aynı ayına oranla yüzde 11,3 arttı.
Kasım ayında imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 13,3 ve madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,5 artış elde etti. Sanayi üretim rakamları, TİM’in Kasım ayında aktardığı ihracat rakamları ile paraleldir. TİM olarak Kasım ayında ihracatımızın artışını yüzde 19,97 olarak beyan etmiştik. Türkiye İstatistik Kurumu da bu artış oranını yüzde 24,8 olarak yenilemişti.

Sanayi üretim rakamları ihracatta 2012’de yakaladığımız ivmeyi onaylamaktadır. İhracat, artışı ile sanayiyi sürüklemektedir. TİM’in aktardığı ihracat rakamları, sanayi üretiminin performansın bir öncü göstergesi haline gelmiştir. Bunun en büyük sebebi de ihracatın, ekonomide sürükleyici rolünün artmasıdır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER