ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 10:57

Ticaret ve hizmet ciro endeksi arttı

Ticaret ve hizmet ciro endeksi arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi yılın ilk çeyreğinde arttış gösterdi.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine ilişkin ticaret ve hizmet endekslerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 5, takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 15,1 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet istihdam endeksi ise 2014'ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3, takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi de geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet çalışılan saat endeksinde bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4, takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksinde ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,5 artış gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet brüt ücret-maaş endeksi, söz konusu dönemde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,8, takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,9 artış gösterdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER