ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2014 Pazartesi 11:29

TİB'i yeniden yapılandıracağız

TİBi yeniden yapılandıracağız

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, "Hükümet olarak TİB'in yeniden yapılandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı tamamladık" dedi


Lütfi Elvan, AA Editör Masası toplantısında, ulaştırma, denizcilik ve haberleşme sektörleri ile gündeme ilişkin konularda soruları cevaplandırıyor.

Bakan Elvan'ın açıklamalarından bazı başlıklar şöyle:

-Başkanlık çok iyi niyetlerle kurulmasına rağmen zaman içerisinde maalesef belki oradaki çalışan personelin de kendi yetkilerini aşarak birtakım uygulamalara girmeleri, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığını zayıflattı ve yıprattı.

-Hükümet olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının mutlaka yeniden yapılandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı tamamladık. Bu çalışmalarımızı inşallah kısa süre içerisinde Bakanlar Kurulunda konuşur, tartışırız. TİB'in yeniden yapılandırılmasına yönelik adım atmış oluruz.

-Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının mevcut binasından çıkarılıp farklı bir yere aktarılması gerektiğine de inanıyoruz. Çünkü orada ne yapıldığını açıkçası bilemiyoruz.

-Gelecek sene 8,5 milyar lira demiryolu yatırımı yapacağız, 2016'tan itibaren de yılda ortalama 12 milyar lira demiryolu yatırımı yapmayı planlıyoruz.

-(Ermenek'teki maden kazası) Madenlerin bir kısmı kapandı. İşsiz olan kardeşlerimiz var. Madende çalışıp da işsiz kalan kardeşlerimiz var. Bu kardeşlerimize bir yasayla ödeme yapacağız ancak bu yasal sürecin tamamlanmasına kadar geçen sıkıntılarının giderilmesine yönelik maddi yardımda bulunuyoruz.

-2015 yılı sonunda Bakü-Tiflis-Kars tren yolu hattımızı açmak istiyoruz.

-Ankara-İzmir YHT hattında 2015 yılında Turgutlu'ya kadar olan kesimin ihalesine çıkılacak.

-Çukurova Havaalanı'nı çok önemsiyoruz. Bu işi alan firmanın finansal sıkıntıları var ve bazı yabancı firmalarla görüşme içerisinde. DHMİ'ye ortak alımı teklifinde bulundular, DHMİ de bunu değerlendiriyor, bu çerçevede bir karar vereceğiz.

-Ordu-Giresun Havalimanı'nın altyapı çalışmalarının tamamlandı, üstyapı çalışmaları devam ediyor. Havaalanını Mart 2015 itibarıyla hizmete sunmak istiyoruz.

-3. köprünün kuleleri 312 metreye ulaştı. Tamamlanması için 10 metrelik kesim kaldı. Bu hafta içerisinde, muhtemelen perşembe günü üçüncü köprümüzün ilk tabliyesini atacağız... Hedefimiz 29 Ekim 2015 itibarıyla üçüncü köprümüzün açılışını gerçekleştirmek.

-Arkadaşlarıma talimat verdim. Çanakkale Köprüsü üzerinden bir demiryolu hattı geçirmeyi planlıyoruz.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER