ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 17:33

THY ile Hava-İş arabulucusu belirlendi

THY ile Hava-İş arabulucusu belirlendi


Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş Sendikası arasında 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerindeki anlaşmazlık üzerine resmi arabulucu tayin edildi.

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün çağrısıyla bugün bir araya gelen taraflar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Gülsevil Alpagut’un resmi arabulucu olarak görev yapmasını kabul etti.

Resmi arabulucu, mevzuata göre; İl Müdürlüğü’nce kararın kendisine tebliğ edildiği tarih itibarı ile 15 günlük süre ile görev yapacak. Bu süre taraflar isterse 6 gün uzatılabiliyor.

RESMİ ARABULUCU DA ÇÖZEMEZSE ‘GREV’

Uyuşmazlığın, resmi arabuluculukla da çözülmediği halde İl Müdürlüğü’nün arabulucu raporunu sendikaya tebliğ edildiği tarihten itibaren 60 gün içinde, grev kararının alınması gerekiyor. Grev kararı, bu süre içinde 6 iş günü önceden karşı tarafa bildirilmek şartıyla uygulanabiliyor.

Belirtilen süre içinde grev kararı alınmaz ve karşı tarafa uygulama tarihi bildirilmezse sendikanın yetkisi ortadan kalkıyor.
Hava İş yönetimi, uyuşmazlığı tutan taraf olarak gösterdiği işverenin toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki uzlaşmaz tutumunu sürdüğü takdirde anayasal ve demokratik haklarını kullanacaklarını açıkladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER