ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 15:49

"THY, ihalelerinde yerli yatırıma destek olmalı"

"THY, ihalelerinde yerli yatırıma destek olmalı"


BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Yöney, savunma sanayinde yerli yatırımların desteklenmesi gerektiğini söyledi.

BUSİAD, savunma sanayi sektörünün Bursa’da gelişmesi için, önderlik ettiği çalışmaları sürdürüyor. Konuyla ilgili birçok proje planlanırken, BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Yöney de THY’nin ihaleleriyle ilgili, yerli sermayeye pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini belirtti.

Yöney, konuyla ilgili şunları söyledi: “Dünya savunma sanayii harcaması 2 trilyon doları geçti. Bu önemli sanayii faaliyetinden Türkiye olarak yararlanmalıyız. Sektörde ihracat önemli. Ama bunun yanında kamu kurumlarında yerli sermayeye bazı ayrıcalıklar tanınması gerekiyor. TAI, ASELSAN gibi rüştünü ispatlamış firmalar sektör için çok önemli. Bu firmaların pastadan alacağı pay genişletilmeli. Örnek olarak, filosunu yüzü aşkın yeni uçak alımıyla güçlendirme sürecine giren THY, ihalelerinde yerli firmalara bazı kolaylıklar getirebilir. Offset anlaşması çözümlerden birisi diyebiliriz. Yüklenicilerin Türk firmalarıyla üretim aşamasında çalışması sağlanabilmelidir. Kurumun bu durumun maliyetleri artıracağı ile ilgili öngörüsü olabilir. Millileşmenin önemi düşünüldüğünde, göze alınmayacak bir bedel olduğunu söyleyemeyiz."

BAYAR: SAVUNMA SANAYİİNDE KÜMELENME MODELİ BENİMSENMELİ

Öte yandan Bursa’da savunma sanayinin gelişmesi için birçok proje üreten BUSİAD yönetimi, çalışmalarını hızlandırdı. BUSİAD Yönetim Kurulu bu çalışmalar kapsamında, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ı makamında ziyaret etti. Sektörün tüm yönleriyle değerlendirildiği görüşmede Murad Bayar, kümelenme modelinin benimsenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bayar, şöyle konuştu: "BUSİAD bir süredir savunma sanayinin Bursa’da gelişmesi için birçok projeye liderlik ediyor. Ar-Ge’nin, katma değerli üretimin bu kadar önemli olduğu Bursa’da, sektörle ilgili başarılı işler yapılabileceğini düşünüyorum. Kentte öncelikle yapılması gereken, kümelenmenin sağlanmasıdır. Kümelenme olmalı ki, örnek olarak biz müsteşarlık olarak, muhatabımızı bilmeliyiz. Savunma sanayii zor bir sektör. Uzun vadeli düşünmek gerekir. Mevcut bir ana iş kolunuz varsa, üretim yeteneğine güveniyorsanız, üretiminizi çeşitlendirmek için savunma sanayine yatırım yapabilirsiniz. Özellikle ilk beş yıl önemlidir. Bu beş yılda kendinizi ispat edebilirseniz, çok önemli bir sektörde önemli adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Bursa’nın sanayi yapısı düşünüldüğünde bu sektörde önemli bir üs olmaması için hiçbir neden yok."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER