ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 19:56

''Texbridge İstanbul Kumaş ve Aksesuarları Fuarı'' başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin Avrupa'nın bir üretim merkezi olduğunu belirtti.


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin Avrupa'nın bir üretim merkezi olduğunu belirterek, ''Aynı zamanda bir moda merkezi olması için fuarların önemli bir geçiş olacağını düşünüyorum'' dedi.
    
Büyükekşi, İstanbul Fuarcılık'ın Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) işbirliğiyle düzenlediği ''Texbridge İstanbul Kumaş ve Aksesuarları Fuarı''nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli bir tekstil ülkesi olmasına rağmen bugüne kadar bütün ürünlerin bir çatı alında toplandığı ve süreklilik arz eden bir fuar gerçekleştirilemediğine dikkati çekti.
    
Sektörün gerçekleştirilen bu fuarın arkasında durması gerektiğinin altını çizen Büyükekşi, ''Çünkü Türkiye tekstilde hem Avrupa'da hem de dünyada gerçekten çok önemli bir oyuncu. Bunun sürdürebilmesi için de Türkiye'de düzenlenen bir fuarın olması son derece önemlidir'' dedi.
    
Türkiye'deki fuarların marka yapılması gerektiğine işaret eden Büyükekşi, ''Almamız gereken çok yol var. Türkiye'de çok daha fazla firma var. Firmaların fuara katılarak bir sinerji yaratması lazım. Türkiye'nin çok daha fazla şansı var'' şeklinde konuştu.
    
Tekstil sektörünün 2023 yılı hedefinin 20 milyar dolar olduğunu anımsatan Büyükekşi, şunları kaydetti:
    
''Ütopik olmayan bu hedefi sektör kendi koydu. Bu hedefi çok rahat yakalayabilir. Ar-Ge yaparak, inovasyon çalışmalarını artırarak ve tasarım yaparak çok güzel bir hale getirebilir. O yüzden bizim yapmamız gereken şey özellikle firmalarımızı bundan sonra daha katma değerli ürünlere yönlendirmek. Bundan sonra Türkiye artık bu alanın önemli bir oyuncusu olmak zorunda. Türkiye son 10 yılda aldığı önemli başarıları tekstil alnında yansıtması kazım. Bunu yansıtan firmalarımız var. Özellikle yaptıkları Ar-Ge çalışmalarıyla termal özellikli, yanmaz, kurşun geçirmez, su geçirmez kumaş çalışmaları var. Moda ürünler konusunda da Türkiye önemli bir oyuncu. Türkiye Avrupa'nın hep bir üretim merkezi oldu bunun yanında bir moda merkezi olması için fuarların önemli bir geçiş olacağını düşünüyorum'' değerlendirmelerinde bulundu.
    
     ''Biz dünya piyasalarında bir yerde İtalya ve Almanya payını alıyoruz''
    
Fuarın başlangıcının aslında eski olduğunu ifade eden UTİB Başkanı İbrahim Burkay, ''Bizim burada en önemli hedefimiz süreklilik ve istikrarı sağlamak. Bunu sağladığımız takdirde tekstil sektöründe bugün Avrupa'nın birinci İhracatta da İtalya ve Almanya'dan sonra Avrupa'nın 3. ülkesi olan Türkiye, önümüzdeki 2016 yılına kadar ihracatta da Avrupa'da bir numara olacak'' dedi.
    
İtalya'daki yaşanan krizin İtalya tekstil sektörüne etkisi hakkında da Burkay, şöyle devam etti:
    
''İtalya bundan çok. Çok kuvvetli markalara sahip, ama geçtiğimiz 3 yılda İtalya ve Almanya ihracatta ciddi anlamda gerileme yaşadı. Bunda Türkiye'nin hem marka hem de moda tasarıma dayalı orta segmentte ihracatımızın artış göstermesi etkili oldu. Biz dünya piyasalarında bir yerde İtalya ve Almanya payını alıyoruz. Bu da bizim sektörün dünya pazarındaki gücünü gösteriyor. Tek çıkış noktamız ihracatta ve üretimde güçlü olan bir ülke olarak mutlaka fuar organizasyonlarında merkez olmamız lazım. Mesela Avrupa'da düzenlenen Premium Vizyon (PV) fuar organizasyonu 39 yıllık bir fuar. Bu istikrarı bizim İstanbul'da göstermemiz başarmamız lazım. Bunu başardığımız takdirde fuar merkezi olarak böyle bir platformun merkezi konumuna yükseleceğiz. İstanbul dünyada organizasyon lokasyonunda bir numara. O yüzden bizim firmalarımızın bu fuarı ciddi anlamda desteklemesi lazım. Firmalarımız çok memnun ve bu fuarı destekliyorlar.''
    
En önemli hedeflerinden bir tanesinin bu yıl sonu 8 milyar dolar ihracat yapmak olduğunu anlatan Burkay, ''Bunun 4,5 ila 5 milyar doları giyim sektöründen. Bu fuarda en azından bu 2 milyar dolarlık hacmin şekillenmesi lazım. Önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde bu fuar önemli bir konuma gelecek. Beklenti her yıl artıyor. Beklentilerin üzerinde ziyaretçi var ve bu da her yıl artıyor. Çevre ülkelerden Avrupa, Kuzey Avrupa, Orta Afrika'dan, Rusya'dan ciddi anlamda ziyaretçi var. Japonya'dan bir alıcı heyeti geldi. Bunlar fuarın istikrarlı bir şekilde devamıyla artacak'' diye konuştu.
    
     Texbridge Fuarı    
    
Sektörler arası işbirliğin en önemli örneklerinden olan Texbridge, bu yıl ziyaretçilerine Desing Lab ve Denim Zone ile birlikte daha güçlü bir içerik sundu. Avantgard, Anteprima, Happy Studio Design, Bernini Studio, Larch Rose, Pattern Textiles ve Fusion CPH gibi dünyaca ünlü dizayn stüdyoları, tasarımcıları ve trend butikleri ''Design Lab'' alanında yer aldı.
    
Bu yıl Hollandalı trend tasarım ofisi Lobster Concepts'ten Inkrit Berbee Texbidge katılımcılarına trendleri anlattı.
    
Dünyanın en önemli fuarları arasına girme hedefiyle yoluna devam eden fuar, Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün iç - dış ticaret gereksinimlerine en üst düzeyde yanıt vermek amacıyla düzenlendi. Texbridge İstanbul, hazır giyim üreticileri, global toptancılar ve zincir mağazalarından oluşan geniş ziyaretçi kitlesini 20 bin metrekarelik alanda katılımcı firmalarıyla buluşturdu.
    
Texbridge İstanbul'a Türkiye'nin lider kumaş firmalarıyla birlikte yurt dışından 150'nin üzerinde firma katıldı. Alım heyetlerinin, fuarın katılımcı firmalarıyla bir araya geleceği organizasyonda, İngiltere, İtalya, Avusturya, Yunanistan ve Portekiz'in aralarında yer aldığı çok sayıda ülkeden firma stant açtı.
    
Avrupa'nın sektörde önemli üreticileri arasında yer alan Raccagni Group, Bottonificio Bap, Pattern Textiles, Larch Rose, Fusion CPH, Northern Linen, Lenzing AG, Albano Morgado, A-H Floros CO., Fourtex/Sharabati, Arvind Limited, US Denim Mills Texbridge İstanbul'un katılımcıları arasında yer aldı.
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER