ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 16:07

TEXBRIDGE ihracata 500 milyon dolar katkı yapacak


CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık organizasyonuyla Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD) desteğinde düzenlenen “TEXBRİDGE Uluslararası Tekstil ve Aksesuarları Fuarı” açıldı. Fuar, 11 Ekim’e kadar açık kalacak.

UTİB Başkanı İbrahim Burkay da, açılıştaki konuşmasında, fuarın, her yıl ziyaretçi ve katılımcı firma sayısını istikrarlı bir şekilde arttırdığına işaret ederek, Texbridge’in sektörün ihracatına büyük katkı sağladığını belirtti. Burkay, “4-4,5 milyar dolarlık kumaş ihracatının 500 milyon dolarını Texbridge Fuarı’nda gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.
Burkay, Texbridge’in uzun vadede dünyanın en büyük kumaş fuarı haline geleceğine ve dünya kumaş trendlerinin Türkiye’de belirleneceğine inandığını söyledi. Yılın ilk sekiz ayında 5,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini kaydeden Burkay, son 10 yılda Brezilya, Çin, Tunus gibi yeni pazarlara olan ihracatın önemli ölçüde arttığına işaret ederek şunları söyledi: “Sektör hem pazara giriş hem de pazar çeşitlenmesi yönünde önemli başarılara imza atıyor. Tekstil sektöründe 2012 yılını 8 milyar dolar ihracat ile kapatmıştık. Bu yılın ilk dokuz ayında gerçekleşen 6,2 milyar dolarlık ihracata baktığımızda yılsonuna kadar 8,5 milyar dolar civarında rekor bir rakama doğru ilerliyoruz.”

Fuarın açılışına katılan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin konusunda tek fuarı olan Texbridge’in tekstil sektöründeki dayanışmanın örneği olduğunu söyledi. Fuarın ihracatın dinamosu tekstil sektörüne büyük katkı sağlayacağını belirten Büyükekşi, “2014-2015 kış sezonu trendleri ve aksesuarları sergileneceği trend alanları İstanbul’un moda şehri olması hedefine büyük katkı sağlayacak. Yakın gelecekte İstanbul’u Milano, Londra, New York gibi moda ve tasarım şehirlerinin arasında göreceğiz” diye konuştu.

CNR Holding CEO”su Cem Şenel de Texbridge’in dünya fuarı olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, bu yıl Konfeksiyon Yan Sanayiciler Derneği’ni (KYSD) de aralarına kattıklarını söyledi. Şenel, “KYSD ile yapılan işbirliği anlaşması çerçevesinde ‘Modaks Bölümü’ ilk kez fuarda yer alacak. Texbridge’in gücüne güç katacak bu bölümde aksesuar ve yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren yerli-yabancı üretici firmalar toplu olarak bulunuyor” şeklinde konuştu.
Şenel’in verdiği bilgiye göre; Texbridge 20 bin metrekare alanda, 200’ün üzerinde firmanın katılımıyla başladı. Texbridge’e alım yapmak için ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, BAE, Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, Polonya, Romanya ve Rusya gibi çok sayıda ülkeden profesyoneller ilgi gösteriyor.

Texbridge İstanbul'un katılımcı ülkelerini İtalya, Yunanistan, Mısır, Hindistan, Tayvan ve Avusturya oluşturuyor. Yurtdışından katılan firmaların arasında; Teseo Spa, J-VAL SRL, Studio 33 SRL, Ricamificio Gimar SRL, Contramoda, Gafforelli SRL, Mauri Angelo, Avantgard, Anteprima da bulunuyor. Fuara alım için davet edilen firmalar arasında; Zara, Abercrombie & Fitch, Diesel, Dockers, United Colors of Benetton, Bebe, Gap, Dkny, Dolce Gabbanna, Li Fung, Mark&Spencer Hugo Boss, Elle-Russia ve Splash-UAE yer alıyor. Ayrıca Orta Doğu'dan çok sayıda hazır giyim firması fuarı ziyaret ediyor. 2014-2015 trendlerinin sergileneceği trend alanı ve trend book Amsterdam merkezli Lobster Concepts tarafından hazırlandı. Texbridge İstanbul'un ürün gruplarını örme kumaş, dokuma kumaş, denim, suni deri, iplik, aksesuar ve yan sanayi oluşturuyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER