ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 15:50

TEPAV: "Büyüme yüzde 4 olur"


 Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)’nın ’Ekonomide Durum’ adlı raporunda 2013 için konulan yüzde 4 büyüme hedefinin yakalanabileceği vurgulanırken, enflasyonda yüzde 7’nin gerçekçi bir tahmin olduğu ifade edildi.

TEPAV Finans Enstitüsü tarafından 2 ayda bir yayınlanan raporda beşinci makroekonomik verilerin toparlanma ile ilgili karışık sinyaller verdiği açıklandı. Enstitü Direktörü Prof. Dr. Fatih Özatay, ”Bu sinyaller çerçevesinde 2013'ün ilk çeyreğinde ekonomik faaliyette sınırlı da olsa bir toparlanmanın başlamış olabileceği belirtilebilir.” dedi.

Kapasite kullanım oranının 2012’den bu yana daraldığına temas edilen Ekonomide Durum’ raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Bu oran toparlanmanın başlamadığı yorumlarına neden oluyor. Ancak Şubat ve Mart aylarında gerileme oldukça sınırlı bir seviyede kaldı ve artık bir dönüm noktasında olabileceğimize işaret etti. Reel kesim güven endeksinde Ocak ve Şubat aylarında görülen iyileşme, özel yatırım harcamalarında bir müddet sonra toparlanmanın başlayacağına işaret olabilirdi. Ne var ki Mart ayında aksi bir gelişme yaşandı ve reel kesim güveninde sınırlı da olsa bir iniş yaşandı. Ancak endeksi oluşturan gelecek 3 aya dair ihracat dışında göstergelerde iyileşme olduğunu not etmek gerekiyor. Kredi artış oranı 2012’nin ikinci yarısına oranla gerilerde. Kredi ve mevduat faizleri bir süredir iniyor. Bu gelişmelerin ilk çeyrekte ekonomide bir toparlanmanın başlamasına katkı vermiş olmaları beklenir. Altın dışı ihracat artışı ilk 2 ayda 2012 ortalamasını aştı. Aynı dönemde altın ve enerji dışı ithalatta 2012’nin aynı dönemine oranla artış gözlendi. İthalatta ve ihracatta son 2 ayda gözlenen bu gelişmeler, ılımlı da olsa ekonomik faaliyette bir toparlanmanın başlamış olabileceği yorumlarına ortam oluşturuyor. Ne var ki, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Mart ayında senelik ihracat artış oranında belirgin bir gerileme oldu. Sanayi üretiminin ilk 2 ayda ortalama senelik artış hızı ise 2012’nin son çeyreğinde gözlenenin belirgin biçimde üzerine çıktı ve ılımlı bir toparlanma lehine işaret oldu.”


TEPAV raporunda son gelişmeler çerçevesinde Finans Enstitüsü’nün büyüme için 2013 öngörüsünün değişmezken, enflasyon öngörüsünün iyimser kalma ihtimalinin arttığına dikkat çekildi.
Konu ile ilgili şunlar kaydedildi:

“Mart ayının belli bir döneminde gözlenen uluslararası risk alma iştahındaki azalma, mart ayının kalanındaki gibi geçici olur ve yılın geriye kalanında da temel bir eğilim haline gelmezse, farklı bir ifadeyle, aralık ayındaki finansal dış koşullara dönmemiz halinde, 2013’te yüzde 4 büyüme oranına ulaşmamız mümkün görünüyor. Öte yandan, Avrupa ekonomisinin küçülmesi olasılığının, ihracat performansımıza yapabileceği olumsuz etki nedeniyle, yüzde 4 tahmininin aşağıya doğru sapma riskine de dikkat çekmek gerekiyor. Mevcut gelişmeler çerçevesinde, ‘yüzde 6 ve biraz altı’ şeklindeki enflasyon öngörümüze kıyasla yüzde 7 civarında bir tahminin daha gerçekçi olduğu görünüyor.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER