ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Eylül 2013 Çarşamba 21:42

Tekirdağ'da rüzgar enerji santralinin temeli atıldı

Tekirdağda rüzgar enerji santralinin temeli atıldı


Borusan-EnBW Enerji ortaklığında yapılması amaçlanan Rüzgar Enerji Santrali'nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Tekirdağ'da yapılacak olan Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali'nin temel atma töreni, Tekirdağ Vali Vekili Mahmut Yıldırım, Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı, Borusan Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, Almanya EnBW AG yöneticileri ve Tekirdağ il parti yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Mehmet Acarla, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: "Uzun zamandır beklenen bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu çevre dostu santral tamamlandığında 22 rüzgar türbininden oluşacak ve 50 MW toplam kurulu güce sahip olacak. Dolayısı ile bugün bizim için çok çok önemli bir gün. Bugün temelini atıığımız Balaban Enerji Santralimiz, İzmir'de bulunan santralimizle birlikte ikinci santralimiz olacak. Ama bunların devamı gelecek, çünkü şirketimizin hedefi ülkemizin en büyük rüzgar enerjisi santrali işletmecisi olmaktır."

Tekirdağ'da gördükleri destekleri ve ilgileri de anlatan Acarla, "Gerek kamu kurumlarından gerekse seçilmiş kişilerden ve yöre halkı tarafından çok büyük bir kabul gördük. Umarım böylesine büyük bir tesisi çok kısa bir sürede devreye sokarız. İnşaallah bundan iki yıl sonra geldiğimizde burada ayçiçeklerimizi rüzgar güllerimizle birlikte göreceğiz." diye konuştu.

Tekirdağ'ın, rüzgar enerjisi anlamında büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Vali Vekili Mahmut Yıldırım ise şunları ifade etti: "Yapılan bu yatırım inşallah örnek olur ve bundan sonra arkası gelir. Birçok santraller kurulur bu da iş, yatırım ve imkanlar getirir. Tekirdağ'ın bu konuda potansiyeli büyük. Çorlu, Şarköy, Malkara ve Muratlı ilçelerimizde de bu şekilde yatırımlar yapılabilir. Bu, gerek Tekirdağ için gerekse ülkemiz için gerekli kalkınmayı hızla sağlayacaktır." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER