ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Nisan 2014 Cuma 18:25

TEİAŞ'ta parmak izi uygulmasına yargı fireni

TEİAŞta parmak izi uygulmasına yargı fireni


Ankara 2. İdare Mahkemesi, TEİAŞ Genel Müdürlüğünde personelin mesaiye giriş çıkışlarda kullanılan parmak izi uygulamasına ilişkin işlemi hukuka aykırı buldu.

Enerji Bir-Sen tarafından TEİAŞ Genel Müdürlüğü'ne mesaiye giriş çıkışta parmak izi uygulaması için açılan davada Ankara 2. İdare Mahkemesinin verdiği red kararı Danıştay 5. Dairesi tarafından yeniden değerlendirilmek üzere bozulmuştu. Kararı tekrar görüşen Ankara 2. İdare Mahkemesi, uygulamayı hukuka aykırı buldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, davanın, Danıştay 5. Dairesi tarafından bozularak Ankara 2. İdari Mahkemesine gönderildiğini ve tekrar değerlendirildiğini söyledi.

Tonbul, kamuda çalışan memurların mesaiye giriş çıkışlarda parmak izi uygulamasının kişisel veri alınması olduğundan, kamusal alanda da olsa 'özel hayatın gizliliği' ilkesini ihlal ettiğini, burada elde edilen bilgilerin korunması ile ilgili de herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığını belirtti.

Özel hayatın gizliliğine önem verdiklerini belirten Tonbul, ''Mahkemenin verdiği kararın, özel hayatın gizliliğinin korunması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.’’ diye konuştu.

Kamuda çalışan memurları yakından ilgilendiren kararda, kamu grevlilerinin mesaiye giriş çıkışlarında parmak izi alınmak suretiyle takip yapılması uygulaması ile ilgili Ankara 2. İdari Mahkemesi'nin kararı şöyle: "Olayda, personelden kişisel veri alınması kapsamında olan ‘parmak izi tarama sistemi’ ile mesai takibi uygulamasının, kamusal alanda da olsa ‘özel hayatın gizliliği’ ilkesi kapsamında bulunduğunun anlaşılması karşısında; uygulamanın sınırlarını usul ve esaslarını gösteren bir yasal dayanağının bulunmaması, toplanan verilerin ileride başka bir şekilde kullanılamayacağına dair güvencenin olmaması göz önüne alındığında, yukarıda belirtilen temel haklar ve Anayasal ilkelerle bağdaşmayan dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.’’
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER