ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 16:47

TCMB'nin faiz kararı


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Para Politikası Kurulunun (PPK) faiz kararının, Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan işadamları tarafından memnuniyetle karşılandığını belirterek, Merkez Bankasının, iş dünyasının hassasiyetine ortak olduğunu ve tavrını üretimden yana koyduğunu kaydetti.

Çağlar, PPK'nın borç verme faiz oranında değişikliğe gitmeme kararına ilişkin yaptığı açıklamada, iş alemi olarak her zaman reel ekonominin peşinde olduklarını vurguladı.

Çağlar, şunları kaydetti:

"Biz iş alemi olarak yüksek faiz ortamını hiçbir zaman memnuniyetle karşılamayız. Yüksek faiz reel yatırımın düşmanıdır. Bizim için aslolan yatırımların artması, üretime dayalı bir büyüme modeli oluşturulmasıdır. Bu da düşük faizli ve istikrarlı bir ekonomiden geçmektedir. Merkez Bankasının bu konuda piyasayı iyi okuduğunu düşünüyorum. Öte yandan faiz artışıyla, kur dengesiyle sağlanacak bir refahın kalıcı olmayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Sürdürülebilir büyüme ancak üretmekten geçiyor. Biz politika yapıcılardan asıl bu konularda kararlı ve dirayetli adımlar bekliyoruz. Türkiye'nin artık kaybedecek vakti kalmamıştır."

Merkez Bankasının tüm baskılara rağmen politika faizinde artırıma gitmediğini hatırlatarak, "Merkez Bankasının bu kararı Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan biz işadamları tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Merkez Bankası, iş dünyamızın hassasiyetine ortak oldu ve tavrını üretimden yana koydu" ifadelerini kullandı.

- "Piyasa kendi dengesini bulacak"

Merkez Bankasının tavrını üretimden yana koyduğunu ifade eden İbrahim Çağlar, "Zaten uzun süredir değerli bir TL kuru ile çalıştığımızın farkındayız. Bu anlamda, dövizdeki dalgalanmanın bir süre sonra durulacağına inanıyoruz. Piyasa kendi dengesini bulacaktır. Bu yeni denge kurulurken üzerine bir de faiz artırımı yoluyla maliyetleri daha da yükseltecek bir hamle yapılmamış olmasını ise yerinde bir karar olarak görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.
Merkez Bankasının ek parasal sıkılaştırmaya gerekli görüldüğü günlerde devam edileceği sinyalini verdiğini anımsatan Çağlar, "Bunu enflasyonu kısmen kontrol altında tutmaya dönük sınırlı bir aksiyon olarak görüyoruz. Ek parasal sıkılaştırmanın ne sıklıkla uygulanacağı da iş dünyasının faiz öngörüsünde bulunması için önemli olacak" görüşünü de paylaştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER