ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 12:10

TCMB'den döviz satım ihalelerine ilişkin duyuru


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gün içi ihalelerde satımı yapılacak tutarın her bir ihalede 50 milyon dolar olacağını, gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamının karşılanacağını bildirdi.
TCMB'den yapılan duyuruya göre, 11 Haziran 2013 tarihli "Kısa Süreli Ek Parasal Sıkılaştırmaya İlişkin Basın Duyurusu"nda belirtildiği üzere kısa süreli ek parasal sıkılaştırmanın desteklenmesi amacıyla TCMB'nin bugünden itibaren gerekli gördüğü günlerde gün içinde döviz satım ihaleleri açabileceği ve gün içi ihalelerde satımı yapılacak tutarın her bir ihalede 50 milyon dolar olacağı ve gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacağı kaydedildi.
Gün içi döviz satım ihale esasları ise şu şekilde açıklandı:
"Gün içi ihaleye, döviz ve efektif piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalar katılabilecektir. İhale numarası ve ihaleye ait diğer ayrıntılar Reuters sisteminin "CBTQ" sayfasında ilan edilecektir. Bankalar ihale tekliflerini döviz satım ihalesi ilanını takip eden on beş dakikalık (15 dakika) süre içinde verebileceklerdir. Teklifler TCMB Ödeme Sistemleri İhale Sistemi (İhS) sistemi aracılığı ile gönderilecektir. İhale çoklu fiyat ihalesi yöntemi ile yapılacaktır. İhale sonuçları Reuters sisteminin "CBTQ" sayfasında teklif verme süresinin bitimini takip eden 15 dakika içinde ilan edilecektir. İhalede teklif miktarı en az 1 milyon ABD Doları ve katları üzerinden verilecektir. Her bir bankanın ihalede verebileceği en yüksek teklif tutarı toplam ihale tutarının yüzde 20'si ile sınırlı olacaktır.
Bankalar verdikleri teklif tutarlarını ve fiyatlarını ihale süresince değiştiremeyeceklerdir. Satımı yapılacak tutar her bir ihalede 50 milyon ABD Doları olacak, gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacaktır. İhalenin kesildiği fiyatta birden fazla teklif olması halinde dağıtım oransal olarak yapılacaktır. İhale yükümlülüğünü yerine getirmeyen bankalara döviz ve efektif Piyasaları Uygulama Talimatı çerçevesinde müeyyide uygulanacaktır."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER