ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2014 Çarşamba 14:31

TCMB borçlanma imkanı faizlerini indirdi

TCMB borçlanma imkanı faizlerini indirdi

TCMB, borçlanma imkanı faizlerinin ABD Doları için yüzde 10’dan yüzde 7,5’e, Euro için yüzde 10’dan yüzde 6,5’e indirilmesine karar verilmiştir.” açıklamasını yaptı.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Döviz ve Efektif Piyasaları-Döviz Depo Piyasası’na ilişkin borçlanma imkanı faizlerinin 09 Ekim 2014 tarihinden itibaren ABD Doları için yüzde 10’dan yüzde 7,5’e, Euro için yüzde 10’dan yüzde 6,5’e indirilmesine karar verilmiştir.” açıklamasını yaptı.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Önümüzdeki aylarda gerçekleşmesi beklenen küresel para politikalarının normalleşme sürecinde Türkiye’de dengeli büyümenin ve sermaye akımlarınınsürekliliğini desteklemek amacıyla, Döviz Depo Piyasası’nda bankalara tanınan borçlanma limitleri çerçevesinde TCMB’den alabilecekleri döviz depolarının faiz oranları gözden geçirilmiştir. Bankaların bir hafta vadeli olarak TCMB’den son borçlanma imkanı faizlerinin 09 Ekim 2014 tarihinden itibaren ABD doları için yüzde 10’dan yüzde 7,5’e, Euro için yüzde 10’dan yüzde 6,5’e indirilmesine karar verilmiştir. Bankaların Döviz ve Efektif Piyasalarında toplam 10,8 milyar ABD doları işlem yapma limitleri bulunmaktadır. Bu limitler bankaların bilanço büyüklüklerinde ve TCMB rezervlerinde görülen artış dikkate alınarak, 10 Aralık 2014 tarihinde düzenlenecek ‘2015 Yılı Para ve Kur Politikası’ basın toplantısında güncellenecektir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER