ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 14:33

TCDD'de 25. dönem toplu iş sözleşmesi imzalandı


TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryolu işçilerine yönelik toplu iş sözleşmesiyle ilgili, "Ücreti bin 850 liranın altında olan işçilere seyyanen 200 lirayı geçmemek üzere ücret artışı sağlandı. Birinci yılın ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 4, ikinci yılın ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 3 oranında artış yapıldı" dedi.
Yaklaşık 16 bin demiryolu işçisini ilgilendiren 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle imzalandı.
Bakanlıkta gerçekleştirilen imza töreninde konuşan TCDD Genel Müdürü Karaman, 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'nin 1 Mart 2013-28 Şubat 2015 dönemini kapsadığını söyledi. TCDD ile bağlı ortaklıkları TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜVASAŞ bünyesinde çalışan toplam 15 bin 470 işçinin sözleşmeden yararlanacağını belirten Karaman, "İşçilerin 2 bin 685'i bağlı ortaklıklarda, 2 bin 188'i geçici, 9 bin 597'si daimi olmak üzere 11 bin 785'i TCDD'de çalışmaktadır" diye konuştu.
Sözleşme kapsamında, ücreti bin 850 liranın altında olan işçilere seyyanen 200 lirayı geçmemek üzere ücret artışı sağlandığını dile getiren Karaman, birinci yılın ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 4, ikinci yılın ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 3 oranında artış yapıldığını kaydetti. Enflasyonun bu oranların üzerinde gerçekleşmesi halinde enflasyon farkının da ayrıca ücretlere ilave edileceğine dikkati çeken Karaman, işçilerin 1 Mart'tan bu yana tahakkuk eden toplu sözleşmeden kaynaklanan ücret farklarının eylül ayında ödeneceğini ifade etti.
- "Darphane'deki grevi bitirmeyi ümit ediyoruz"
Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergun Atalay da marka bir kuruluşta sendikacılık yapmaktan mutluluk duyduklarını, en büyük arzularının yıl sonuna kadar tüp geçitin ve hızlı tren projelerinin bitmesi olduğunu söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın gayretiyle 4 bine yakın memur statüsündeki makinist ve tren teşkil çalışanının işçi statüsüne alındığını açıklayan Atalay, karardan duyduğu mutluluğu kaydetti.
Hızlı tren setlerini yapmaya talip olduklarını da vurgulayan Atalay, Darphane'de süren grevle ilgili, "Darphane'deki sözleşmeyi bitirmeyi ümit ediyoruz" diye konuştu.
TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek de Türkiye'nin, son 10 yılda deniz, hava ve kara ulaşımında çok önemli noktaya geldiğini, telekomünikasyon alanında mesafe kat ettiğini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER