ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2014 Çarşamba 11:48

Tavuk gübresinden elektrik enerjisi elde edilecek

Tavuk gübresinden elektrik enerjisi elde edilecek

Afyonkarahisar’da iş adamları tarafından geçen yıl temeli atılan ve tavuk gübresinden elektrik enerjisi elde edilecek olan Biogaz Enerji Santrali tamamlandı.


Tesis tam kapasite çalıştığında yaklaşık 4,5 megavat saatlik bir enerji üretecek. Geçtiğimiz günlerde yapımı tamamlanan tesiste şu an deneme üretimine başlandı. Tesisin hem çevre kirliliğini önlenmesi hem de Afyonkarahisar’ın enerji ihtiyacının karşılanmasına önemli katkı sağlaması bekleniyor.

    Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap ile birlikte tesiste incelemelerde bulundu.

YURTER TESİS HAKKINDA BİLGİ VERDİ

    Afyonkarahisar Enerji ve Gübre Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Melih Yurter, santral hakkında heyete bilgi verdi. Yurter, günde 300 ton tavuk gübresi işleme kapasitesine sahip olan tesisin önümüzdeki aylarda yapılacak olan yatırımla hem enerji miktarı, hem de gübre tüketim miktarının arttırılacağını söyledi.

    Türkiye’nin yumurta üretim merkezlerinden birisi olan Afyonkarahisar’da çok sayıda tavuk çiftliği bulunduğunu belirten Yurter, tavuk gübrelerinin ciddi bir sorun olduğunu anlattı. Yurter, “Şirketimizin amacı çevre sorunlarını beraberinde getiren ve çoğu tesisin dışarıya atmakta zorluklar yaşadığı tavuk gübresini işleyerek hem elektrik enerjisi, hem de tarım da kullanılabilir gübre haline getirilmesidir.” dedi.

    Vali Hakan Yusuf Güner de tesisin sadece Afyonkarahisar’ın değil Türkiye’nin gururu olduğunu söyledi. Tesisin Türkiye’ye örnek olacağını ifade eden Güner, burada yakalanan başarıdan gittiği her yerde bahsedeceğini, daha verimli çalışabilmesi içinde elinden gelen gayreti de göstereceğini belirtti. Güner, suyu, havayı ve çevreyi kirleten tavuk gübresinin işlenerek ekonomiye kazandırılmasının oldukça önemli bir proje olduğunu dile getirdi.

    TESİS NASIL ÇALIŞIYOR

    İşletmede günlük 300 tona kadar tavuk gübresi işlenebiliyor. Her biri 5 bin metreküp kapasitede olan 4 tane ilk işleme üniteleri bulunmakta. Bunun yanı sıra da her biri 2 bin 500 metreküp ihtiva eden biogaz depolama üniteleri bulunmakta. Bu ünitelerin üretmiş olduğu biogaz diğer gazlardan arındırılmış hale getiriliyor. Elde edilen metan gazı her biri 1,7 megavat güce sahip olan sadece bu amaç için üretilmiş özel jeneratörlerde yakılarak elektrik enerjisini dönüştürülüyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER