ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 19:47

TAV kârını yüzde 28 artırdı

TAV kârını yüzde 28 artırdı

TAV Havalimanları’nın konsolide net kârı 2014 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artışla 20 milyon Euro olarak gerçekleşti. Şirketin işlettiği havalimanlarında hizmet verdiği yolcu sayısı da yüzde 16 artış gösterdi.


TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, beklentilere paralel olarak, 2014 yılının ilk çeyreğinde iyi bir yolcu büyümesi gerçekleştirdiklerini söyledi. İstanbul Atatürk Havalimanı’nın hizmet verdiği yolcu sayısının yüzde 12 oranında arttığına değinen Şener, tüm havalimanlarındaki büyüme oranının ise yüzde 16 seviyesinde gerçekleştiğini ifade etti. Şener, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"2014 ilk çeyreğinde, konsolide FAVÖK yüzde 27 oranında artarak 67 milyon Euro oldu. Net karımız yüzde 28 oranında artış ile 20 milyon Avro’ya yükseldi. Atatürk Havalimanı dış hatlar terminali gidiş katındaki duty free mağazalarında süren renovasyon çalışmalarına ek olarak, Türk Lirası ve Ruble’nin Euro karşısında değer kaybının ticari gelirlerimiz üzerinde oluşturduğu baskıya karşın, bu finansal sonuçları elde etmeyi başardık. İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni iç hatlar terminal inşaatını bitirerek, Mart ayı içerisinde açılışını gerçekleştirdik. Bu terminal, Türkiye’nin en büyük iç hatlar terminali olarak Ege Bölgesi'nin ticaret ve turizmine büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu çeyrek içerisinde, DHMİ tarafından gerçekleştirilen Milas-Bodrum Havalimanı ihalesini kazanmayı başardık. Gerekli onayların ardından, 20 yıl boyunca faaliyet göstereceğimiz Milas-Bodrum Havalimanı'nda hizmet vermek için sabırsızlanıyoruz.''

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER