ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 14:26

Tatar liderden Türk yatırımcılara övgü


Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti lideri Rustam Minnihanov, bölgelerinde en çok Türk şirketlerin yatırım yaptığını ifade etti.
Türk -Rus İş Konseyi Başkanlığı görevini üstlenen Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve beraberindeki heyeti makamında ağırlayan Minnihanov, Türkiye-Rusya ilişkilerinin giderek arttığını belirtti. Tataristan Cumhurbaşkanı, yapılan iş toplantılarının da Rusya ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin seviyesini kanıtladığını dile getirdi.
2012 yılında Türkiye’yi 4. kez ziyaret ettiğini hatırlatan Minnihanov, İstanbul ve Bursa’da çeşitli ticari etkinliklere iştirak ettiğini kaydetti. Türk şirketlerinin Tataristan’da yatırım yapmaya büyük ilgi duyduğunu belirten Minnihanov, “Siz değerli Türk işadamlarını, bölgemizdeki Kamski Sanayi Parkı başta olmak üzere diğer sanayi alanlarımıza davet ediyoruz. Ayrıca Türkiye’nin küçük ve orta ölçekli iş dünyasıyla ilgili tecrübesine ilgi duyuyoruz” dedi.
Özilhan ise , Türk girişimcilerin Tataristan ekonomisine önemli yatırımlar yaptığına değinerek, “Türk girişimciler bu bölgedeki projelerin gerçekleştirilmesinin çok ilgi çekici olduğuna işaret ediyor. Gelecek 5 yılda Türkiye ve Rusya arasındaki ticari hacmin artacağına inanıyorum. Türkiye-Rusya ilişkileri bağlamında diğer bölgelerle olan ticari hacmimiz de artacak. Çünkü iki ülke her alanda başarılı projelere imza atıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya konulan hedeflerin gerçekleştirilmesi çerçevesinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıllık 100 milyar dolara kadar çıkarmayı planlıyoruz. Bu hacmin artırılması için yeni alanlar buluyoruz. Tataristan, Türk işadamları için önemli bölge.” şeklinde konuştu.
Görüşmede Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı, Tataristan’ın Türkiye Temsilcisi Aydar Haşigullin ve diğer Tatar yetkililer de hazır bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER