ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Aralık 2012 Pazar 14:39

Tarımsal destek için son tarih

Tarımsal destek için son tarih


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesindeki Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya İl Koordinatörlüğü, 8. proje başvuru çağrı ilanına çıktı. Programın uygulandığı illerden gelen talepler doğrultusunda 2. kez revize edilen programda, proje başvuruları 15 Ocak'a kadar kabul edilecek.

TKDK İl Koordinatörü Mehmet Dere, yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Ortak Tarım Politikası'na uyumun yanı sıra tarım sektörü ve kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlamayı amaçlayan Kırsal Kalkınma Programı (IPARD)'nın, uygulanan illerden gelen talepler doğrultusunda, 2. kez revize edilerek TKDK'nın resmi internet sitesinde yayınlandığını ve 8. çağrı ilanına çıkıldığını belirtti.

Proje başvurularının, 17 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında kabul edildiğini anlatan Dere, tarım sektörü ve kırsal alanda sürdürülebilir kalkınmanın hedeflendiği program kapsamında sunulacak projelerde, uygunluk ve kapasite kriterlerinin göz önünde bulundurulması uyarısında bulundu. 8. teklif çağrısında, et üreten tarımsal işletmeler için yatırımın kırsal alanda olma zorunluluğunun kaldırıldığını ifade eden Dere, 300 küçükbaş olarak belirlenen limit 500'e, kümeslerinde dönem başına broyler (civciv) üst sınırının 20 binden 50 bine, kültür balıkçılığında yıllık üretim üst sınırının 50 tondan 200 tona yükseltildiğini ifade etti.

Ayrıca, uygun harcama kalemlerine traktör alımının da eklendiğini aktaran Dere, “Et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasıyla ilgili hazırlanacak projeler için de işletmelere hem kesimhane hem et işleme tesisleri için aynı anda başvurarak kombine yatırımı yapma imkanı sağlandı. Meyve ve sebzenin işlenerek pazarlanması kapsamında 5957 Sayılı Kanun'da belirtilen üretici örgütleri veya toptancı haline girmeden direk alım yapabilen ve çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticiler başvurabilecek. Aynı kapsamda soğuk hava depo kapasitesi ise 10 bin metreküpe yükseltildi.” diye konuştu.

Dere, 8. çağrı döneminde programın uygulandığı 20 il için tüm başlıklarda destek bütçesinin 295 milyon 134 bin 385 Avro olarak belirlendiğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER