ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 15:23

Tarımda yerli tohum başarısı

Tarımda yerli tohum başarısı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de tohumculuk sektörünün kısa sürede büyük mesafe kaydettiğini belirterek, genel üretimde yüzde 95 yerli tohum kullanıldığını söyledi.

Bakan Eker, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği’nin yeni seçilen Başkanı İsmail Akbulut ve beraberindeki heyeti kabul etti. Akbulut, Eker’in tohumculuk sektörüne verdiği önemin sektörünün kısa sürede başarı göstermesine büyük katkı sağladığını söyledi. Verdiği destek için yönetim kurulu ve üyeler adına Eker’e teşekkür eden Akbulut sektörün sorunlarını da aktardı.

Bakan Eker de sektörün 2005 yılından beri gösterdiği hızlı gelişme ile araştırma, örgütlenme, yetiştiricilik, ticaret ve ıslah alanında önemli başarılar ortaya koyduğunun altını çizdi. 7 alt birliğin olduğu yetiştiricilik alanında gerek tohum gerek fidan üretiminde Türkiye’nin yüzünü güldürecek gelişmeler olduğunu belirten Mehdi Eker, “Bundan 10 sene önce tohumun büyük bir kısmı ithal edilirken, bugün Türkiye’nin yatırımcıları, sanayicileri güney yarım kürede arazi kiralayarak yılın dört mevsimi üretim yapıyor. Türkiye artık binlerce dolarlık ihracat yapıyor.” dedi. Islahatçı Hakları Kanunu’nun çıkmasından sonra tohum sektörünün her geçen büyüdüğünü ve üreticinin ihtiyacına göre yeni çeşitler geliştirdiğini kaydeden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, hibrid sebze tohumu dışında kullanılan tohumun yüzde 95 yerli üretim olduğunu söyledi.

Bakan Eker tohumculuk sektörünün yeni bir sektör olduğunu bu nedenle birliklere ve onların üyelerinin ürettiği sertifikalı tohumları kullanan çiftçiye destek verdiklerini söyledi. Eker, zaman zaman sorunlarla karşılaşmalarının doğal olduğunu, bu sektörü daha ileriye taşımak için hazırlanacak projelere destek vereceklerini kaydetti.

Mehdi Eker, tohum yetiştiriciliğinin bilinçli yapılmasının önemli olduğunu belirterek, tarım danışmanlarından daha etkin bir şekilde faydalanmaları gerektiği konusunda üreticileri uyardı. Türkiye’nin 7 bin 500 köyünde 7 bin 500 tarım danışmanı görevlendirdiklerini aktaran Eker, 5 yıldır bu uygulamayı yaptıklarını ve 2 bin 500 atama daha yaparak danışman sayısını 10 bine çıkaracaklarını söyledi. Bakan Eker, “Çiftçilerimiz soru sorsun diye devlet tarım danışmanlarına maaş ödüyor. Özel eğitim almış bu danışmanlarımız kendilerinin sorumlu olduğu köylerde yaşıyorlar. Tarımla, hayvancılıkla ilgili her konuda danışmanlardan yardım alınabilir.” diye konuştu. Tarımı bilinçli yapmanın fark oluşturacağının altını çizen Bakan Eker, bu nedenle internet, televizyon, kısa mesaj, danışmanlık gibi ve benzeri yöntemlerle her türlü teknik bilgiyi üreticiye ulaştırma çabası içinde olduklarını söyledi.

Görüşme sonunda Başkan Akbulut, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği’nin sembolü olan yeleği Bakan Eker'e hediye etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER