ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 18:25

Tarımda İsrail tohumu tartışması

Tarımda İsrail tohumu tartışması

(TAGEM) Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Nejdet Kaplan, "İsrail'den alımlar toplam tohum ithalatımızın yüzde 5'ine tekabül ediyor" dedi.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Politikalar ve Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Nejdet Kaplan, "İsrail'den 22 milyon dolarlık tarım ürünü ithalatı yaparken, 256 milyon dolar tarım ürünü ihraç ediyoruz. İsrail'den yapılan ithalatlarda özel sektör gerekli gördüğü takdirde tohum alımı yapıyor. Bu alımlar toplam tohum ithalatımızın yüzde 5'ine tekabül ediyor" dedi.

Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü (ETAE), uygulama çiftliğinde tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması projesi kapsamında ıslahlar sonucu tescil edilen ve tescile aday patlıcan çeşitlerinin tanıtımını yaptı.

Etkinlikte konuşan Kaplan, geliştirdikleri çeşitleriyle üretimde geniş bir şekilde yer alan ETAE'nin 51 yıldır başarılı çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Türkiye'nin 2000'li yılların başına dek tohumculukta çok geri ve dışa bağımlı bir ülke olduğunu ifade eden Kaplan, "2006 yılında çıkan Tohumculuk Kanunuyla birlikler oluşturularak Türkiye Tohumcular Birliği çatısı altında toplandı. Özel sektörümüzdeki gelişmelerle de bu bağımlılık günümüzde önemli ölçüde azaldı. 2004 yılında üretilen sebzelerin hibrit tohumlarının ancak yüzde 10'nunu karşılar durumdayken Bakanlığımızın çalışmalarıyla bu oran yüzde 50'ye çıkmış durumda" diye konuştu.

Türkiye'nin tohum ithalatını önemli ölçüde azalttığını, dünyadaki 75 ülkeye ciddi miktarlarda tohum ihraç etmeye başladığını ifade eden Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kamuoyunda 'İsrail tohumu' kullandığımıza dair yanlış bir algı oluşmuş durumda. Bu algıyı ne yaparsak yapalım yıkamıyoruz. İsrail'den 22 milyon dolarlık tarım ürünü ithalatı yaparken, 256 milyon dolar tarım ürünü ihraç ediyoruz. İsrail'e, aldığımızın 12 katı tarımsal ürünü ihraç ediyoruz. Serbest piyasa ekonomisi nedeniyle İsrail'den yapılan ithalatlarda özel sektör gerekli gördüğü takdirde tohum alımı yapıyor. Fakat bu alınlar, tohum ithalatımızın yüzde 5'ine tekabül ediyor."

Kaplan, 2002'de 17 milyon dolar olan tohum ihracatının, uygulanan politikalarla 2013'te 126 milyon dolara çıktığını, 650 bin ton olan tohum ihracatında hedeflerinin 1 milyon ton olduğunu sözlerine ekledi.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Ali Peksüslü ise Türkiye orjinli bitki genetik kaynaklarının toplanması, muhafazası ve karakterizasyonu çalışmalarını yürüttüklerini ifade ederek, "Daha yüksek verim, kaliteli ve hastalıklara dayanıklı çeşitler geliştirme yönünde birçok ıslah çalışmalarımız yapılıyor" dedi.

Konuşmalar sonrasında kurulan stantlarda Bahçe Bitkiler Bölüm Başkanı Sevgi Mutlu tarafından geliştirilen patlıcan çeşitlerinin tanıtımı yapıldı. Domatese benzeyen ve kırmızı renkte olan patlıcan türü büyük ilgi topladı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER