ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 17:53

"Tarım ticaretini sanalda yapmayı hedefliyoruz"


Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, tarım ürünü ticaretinin elektronik ortamda yürütülmesini sağlayacak Ürün İhtisas Borsası kurmayı hedeflediklerini söyledi.

ABD ile Türkiye ikili ilişkilerinin 200’ncü yıldönümü nedeniyle ABD Tarım Bakan Yardımcısı Michael T. Scuse başkanlığındaki heyet GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu’nu ziyaret etti. GAİB'deki ziyarette konuşan Tiryakioğlu, GTB’nin bölgeye ve bölge ülkelerine hizmet eden bir borsa durumuna geldiğini ifade ederek, “Hububattan bakliyata, pamuktan canlı hayvana, kuruyemiş ve Antep fıstığından daha pek çok çeşitli gıdalara kadar pek çok ürün borsamızda işlem görmektedir. Şu an Türkiye’nin en büyük 3’ncü borsası durumundayız.” diye konuştu.
Gaziantep’in Amerika ile olan ilişkilerinin çok uzun yıllara dayandığını ve bu iyi ilişkilerin kendini ticari alanda da gösterdiğini vurgulayan Tiryakioğlu, Gaziantep merkezli firmalar tarafından ABD’den 2011 yılında toplamda 441 milyon dolar, 2012 yılında 295 milyon dolar ve 2013 yılının ilk 6 aylık diliminde ise 228 milyon dolar ithalatın yapıldığını açıkladı. Gaziantep ile ABD arasında dengeli bir ihracat miktarının söz konusu olduğunu belirten Tiryakioğlu konuşmasında, Gaziantep’ten ABD’ye yapılan ihracat rakamlarını ise şöyle açıkladı: “Gaziantep firmalarınca ABD ye yapılan toplam ihracat 2011 yılında 176 milyon dolar, 2012 yılında 212 milyon dolar ve 2013 yılında ise bu aya kadar olan toplam 107 milyon dolara ulaşmıştır. Görüldüğü üzere ABD ile Gaziantep arasında dengeli bir ithalat-ihracat miktarı söz konusudur. Firmalarımız ise bu ticari ilişkilerin daha yukarılara taşınması için büyük bir potansiyele sahiptir. Önümüzdeki süreçte hedefimiz ilimize çağın gereklerine uygun bir şekilde ürün senetlerinin elektronik ortamda düzenlenmesi ve tarım ürünleri ticaretinin tamamen elektronik ortamda yürütülmesini sağlayacak Ürün İhtisas Borsası’nı kurmaktır. Bu imkân sektörün tüm aktörlerinin yararına olacaktır."

ABD ile Türkiye arasındaki ticaretin 200 yıllık köklü bir geçmişe sahip olduğunu kaydeden Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakan Yardımcısı Michael T. Scuse ise yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki öneme dikkat çekti. 200 yıllık ticari bir geçmişin her iki ülkenin birbirlerine ne kadar büyük değer verdiğini ve aynı zamanda üretilmiş ürünlerin karşılıklı olarak ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu açıklayan Scuse, "Bizlerde sizin gibi ülkelerimiz arasında bir 200 yıllık ticaretin aratarak sürmesini istiyoruz." dedi. İkili ilişkilerin arttırılmasının hedeflendiği bu ziyarette 5 farklı eyaletten bu konunun uzmanı ve temsilcilerinin kendisiyle birlikte olduğunu kaydeden Scuse," Birlikte neler yapabileceğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunmak için çok önemli bir fırsat. Neyi öğrenmek, neyi sormak istiyorsak işbirliği yapmak için kapımız her zaman sizlere açık. Bu tarz ziyaretler için bizlerde sizleri Amerika'ya bekliyoruz. Böylesi ziyaretlere hem federal eyaletler hem de Washington'daki merkezi hükümet te açık olacaktır." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER