ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 17:23

Tarım Hayvancılık Fuarı açıldı


Afyonkarahisar’da, Tarım Hayvancılık Teknolojileri Fuarı'nın ikincisi düzenlendi. Fuarın açılışında konuşan Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, tarımsal anlamda çok ileri olan ilde birçok makine ihraç eder duruma geldiklerini, öne çıkan markalaşmış bir çok ürüne sahip olduklarını anlattı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, fuarların son teknolojilerin, üretimin paylaşıldığı yerler olduğunu söyledi. Fuarların, dışarı açılan bir pencere olduğunu ifade eden Arap, tarım ve hayvancılığın tanıtılmasında, iyileştirilmesinde bu tür organizasyonların çok büyük etkisi olduğunu söyledi. Arap, Türkiye’nin tarımsal üretimde Avrupa birincisi, dünya sıralamasında ise 7’nci sırada yer aldığını anlattı. Arap, "Afyonkarahisar, tarım ve hayvancılığın en yoğun, en etkin yapılan illerin başında gelmektedir. Hayvansal ürünlerin işlendiği çok sayıda işletme var. 118 milyon dolarlık ihracatımız var. Bu yeterli değildir. Ürünlerinin kalitesi arttıkça ihracatımız da artacaktır.” dedi.

Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler de 2002-2012 arasında 10 yıllık bir süreçte, üreticilere 700 milyon liralık bir destek verildiğini kaydetti. Mühsürler, hayvancılığın merkezinin Afyonkarahisar olduğunu belirterek, Türkiye’nin en büyük canlı alım borsasını kurarak fiyatları belirleme konusunda iddialı olacaklarını anlattı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER