ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 13:05

Tarihi İpek Yolu otomotivle canlanıyor


Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, Çinli üreticilerin binek otomobildeki kalite sıkıntısına değinerek bu alanda fırsatlar olduğunu söyledi. Burhanoğlu, Türk otomotiv endüstrisinin tarihi İpek Yolu'nu otomotivle canlandırmaya odaklandığını vurguladı.

Otomotiv endüstrisi, Çin’de ilk kez bir fuara katılarak bu ülke ile sektörel bazda ilişkilerini geliştirebilmek için önemli bir adım attı. Pekin’de 12-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenen uluslararası yan sanayi fuarı China International Auto Parts Expo’da (CIAPE) Türkiye ‘focus ülke’ olarak 22 firma ve 60 kişilik bir heyetle yer aldı. İki ülke temsilcilerinin de karşılıklı yatırım çağrısı yaptığı fuarda, otomotiv endüstrilerini birlikte geliştirebilmeleri üzerinde duruldu.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) organizasyonu ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) girişimleriyle Türk otomotiv endüstrisi tarihi İpek Yolu'nu otomotivle canlandırmaya odaklandı. Dünyanın en büyük otomotiv üreticisi olan Çin’deki otomotiv endüstrisini yerinde incelemek isteyen Türk otomotivciler, burada 20 milyon adetlik üretim ve aynı rakama eşit iç pazardan dolayı bu ülkenin fırsatlar yaratabileceğini öngörüyor.

Fuar çerçevesinde gerçekleştirilen konferanslarda da güvenlik sistemlerinden enerji tasarrufuna, gelecek teknolojilerden konfora, inovasyondan çevreci projelere kadar birçok detay masaya yatırıldı. TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, 600 metrekarelik bir alanda Çin ve Rusya’nın ardından en büyük katılımın Türkiye’den olduğunu kaydederek, Türk firmalarının globalleşmenin adımlarını attığını söyledi. Fuar nedeniyle TAYSAD olarak Çinli firmalarla ikili temaslara başladıklarını aktaran Dudaroğlu, “Kısa vadede ürün satışına başlayabiliriz, ancak daha uzun vadede mutlaka Çinli bir ortakla bu ülkede yer almalıyız. Çin’in önemli üreticilerinden FAW ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde mutlaka yatırım yapmamız gerektiğinin altını çizdiler.” diye konuştu.

Türk otomotiv endüstrisinin Çinli markalardan yüzde 15-20 daha pahalı olduğuna vurgu yapan Dudaroğlu, bunun kalite, esneklik, lojistik avantaj, yetkin insan gücü, 50 yıllık tecrübeden kaynaklandığını kaydetti. Dudaroğlu, Çinli firmalarla özellikle Ar-Ge anlamında işbirliğinin büyük fırsatlar yaratabileceğine inandığını aktararak şöyle devam etti: “Türkiye, Çin gibi büyük bir pazarda yer alamıyorsa bu bizim hatamız. Burada yer alabilmek için şimdi ilk adımlarımızı attık. Biz bir adım attık mı fethetmeden çıkmayız. Halen bu ülkede 8 firmamız yatırım yapmış durumda. 4 firmamız da yatırım için görüşmelerini sürdürüyor. Amacımız bunları artırmak ve Çinli firmaları da ülkemize çekebilmek. Onlar bizi davet ederken, bizler de onları ülkemize çağırıyoruz.”

BİNEK OTOMOBİLDE FIRSAT VAR

Türkiye’de firmaların Ar-Ge’ye çok iyi tepki verdiğinin altını çizen OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, Türkiye’nin genel anlamda Çin’e 2.8 milyar dolar ihracat yaptığını, bu ülkeden de 22 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdiğini ifade etti. Burhanoğlu, şöyle devam etti: “Bizim 2023 hedeflerimiz çerçevesinde ihracatımızı bu ülkeye yönelik en az 10 kat artırmamız lazım. Otomotiv yan sanayi sektöründe Çin, ticari araçta daha kuvvetli. Binek otomobilde ise henüz kaliteleri yeterli değil. Biz binek oto alanına yönelerek fırsatlar yaratabiliriz. Önce ticari faaliyetle, ardından da yatırımla bu ülkede olabiliriz. Bir diğer amacımız da Çinli firmaları ülkemize çekebilmek. Çinliler Çin standardında rekabetçi, biz ise Avrupa standardında rekabetçiyiz. Buradan sinerji yaratabiliriz. Bizler de Çinli firmaların Avrupa’ya açılabilmeleri için onlara önemli fırsatlar sunabiliriz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER