ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 16:47

Taner Yıldız: Sahdeniz için imzaların atılması tarihi bir gelişmedir

Taner Yıldız: Sahdeniz için imzaların atılması tarihi bir gelişmedir


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan'ın Şahdeniz 2 havzasından çıkartılan gazın Avrupa pazarına taşınması projesi için atılan imzaların tarihi bir gelişme olduğunu kayd etti.
Yıldız söz konusu anlaşmanın imza töreni sonrasında basına açıklamalarda bulundu. Atılan imzalar sonucunda 29 milyar dolar yatırımın Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ortakları tarafından projenin inşası için nihai kararının alınması demek olduğunu bildirdi. Doğal gazın üretilince iletilmesi, iletilince de tüketilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Yıldız, projenin bölgeye kazandırılacağını dile getirdi.
Bakü temasları hakkında bilgi veren Yıldız, Şahdeniz 2 projesinin hayat bulması adına başta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olmak üzere; Bulgaristan, İtalya, İngiltere, Arnavutluk gibi birçok bölge ülkelerinden üst düzey yöneticilerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştiğini bildirdi. Yıldız, programı çerçevesinde Bulgaristan ve Arnavutluk başbakanları, Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günter Oettinger ile bir araya geldiğini ifade etti. Ayrıca SOCAR ve BP gibi bazı petrol devlerinin üst düzey yöneticileri ile de görüştüğünü bildiren Yıldız '' Türkiye için Türkiye'nin enerji ihtiyacı için bunların zamanında karşılanabilmesi için bu projelerdeki işbirliğimizi sürdüreceğiz'' dedi.

TANAP'TAKİ HİSSE ORANIMIZI YÜZDE 30'A ÇIKARACAĞIZ
Taner Yıldız Türkiye olarak Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesindeki(TANAP) hissesinin yüzde 20'den yüzde 30 'a çıkarmak istediklerini söyledi. Konuyu Şahdeniz konsorsiyumu üyeleri ile görüştüklerini bildiren Yıldız, '' Bundan sonra daha güzel gelişmeler olabilir, önümüzdeki süreçte inşallah kamuoyuyla bunları paylaşacağız'' dedi.

TAP'DA ORTAKLIK DÜŞÜNMÜYORUZ
Bakan Yıldız bir soru üzerine TANAP'ın devamı olan Trans Adriyetik Doğal Gaz Boru Hattıyla(TAP) ilgili kısa vadede ortaklık düşünmediklerini, ancak gelişmeleri yakinen takip ettiklerini bildirdi. Yıldız, ''TAP konusunda kısa vadede ortaklık düşünmezken orta ve uzun vadede değerlendirme içine alıyoruz'' dedi.
Azerbaycan temasları sona eren Taner yıldız Türkiye'ye dönmek amacıyla Bakü'den ayrıldı.


KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER