ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 14:47

TANAP, New York'ta masaya yatırılacak


Azerbaycan ve Türkiye’nin liderliği ile imzalanan TANAP, Hazar Forumu New York'ta masaya yatırılacak.

“Avrupa Enerji Güvenliği ve Güney Gaz Koridoru” konusu ABD’nin New York kentinde ele alınacak.
“Hazar Forumu New York” kapsamında bir araya gelecek önemli isimler, Trans Anadolu Boru Hattı (TANAP) ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP)’nın hayata geçirimesinin önemini tartışacak.

Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN), ilki geçen yıl Aralık ayında İstanbul’da düzenlenen “Hazar Forumu”nun ikincisini 25 Eylül 2013 tarihinde ABD’nin New York kentinde düzenliyor. Waldorf Astoria Hotel’de 25 Eylül akşamı düzenlenecek forum yerel saatle 17.00’deki resepsiyonla başlayacak.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov , Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati, Gürcistan Dışişleri Bakanı Maia Panjikidze , İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino, Yunanistan Başbakan Yardımcısı Evangelos Venizelos ve Avrupa Birliği Enerji Komisyonu Başkanı Günther H. Oettinger’in konuşmacı olarak katılacağı panelin moderatörlüğünü Amerikan CBS televizyonunun dünyaca ünlü ismi Charlie Rose gerçekleştirecek.

Forumda Türkiye ve Azerbaycan’ın kararlı işbirliği sonucu 2011 yılında hayata geçirilen ve Avrasya’nın enerji tarihinde bir devrim olarak nitelendirilen TANAP ile Şah Deniz gazını Türkiye-Yunanistan sınırından alarak Avrupa’ya ulaştıracak bir kanal niteliğindeki TAP’da masaya yatırılacak.

TANAP, Avrupa ve Türkiye’nin halihazırda yüksek olan ve artmaya devam eden enerji ihtiyaçlarını karşılaması beklenen Güney Enerji Koridoru’nun uygulanmasında bir dönüm noktası olarak tanımlanıyor. Güney Gaz Koridoru, güvenli doğal gaz kaynaklarına büyük ihtiyaç duyan Avrupa pazarına Hazar enerji kaynaklarının doğrudan ulaştırılmasını amaçlıyor.
Hazar Strateji Enstitüsü’nün (HASEN) misyonu, Geniş Hazar Bölgesi ile ilgili özgün araştırmalar ve veriler üretmek; enerji, uluslararası ilişkiler, güvenlik, ekonomi, eğitim, kültür ve çevre konularında stratejik önerilerle politika ve iş çevrelerine katkı sağlamaktır. HASEN bu doğrultuda bilimsel tartışma ve araştırmayı teşvik eden uluslararası toplantılar, yayınlar ve eğitim çalışmaları gerçekleştirir.

HASEN’in vizyonu, Geniş Hazar Bölgesi’nde pozitif karşılıklı bağımlılığı ve işbirliğini pekiştiren, öncü bir tartışma, araştırma ve çalışma platformu olmaktır.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER