ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 13:04

Taksit bitti, POS cihazları gitti

Taksit bitti, POS cihazları gitti

Kredi kartı ile altın alışverişine 1 Şubat’tan itibaren son verilmesine kuyumcu sektörünün tepkileri sürüyor.İzmir’de bazı kuyumcular, 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren taksitle satış yapmalarının yasaklanması üzerine POS cihazlarını bankalara geri vermeye başladı.
Birden fazla POS cihazı kullanan kuyumcular işler kesilince boşuna para ödememek için POS cihazlarını söküp bankalara teslim etmeye başladı.

Tek POS cihazına dönen kuyumcular, bu uygulamanın zararını hem vatandaşın hem de esnafın çekeceğini öne sürdü.

'DAHA İLK GÜNLERDEN OLUMSUZLUK ÇARŞIYA YANSIDI'

Batı Anadolu ve İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, kuyumcu esnafının cirosunun yüzde 70’ini kredi kartı ile taksitli satışların oluşturduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Daha ilk günlerden bu olumsuzluk çarşıya yansıdı. Buradan hareketle, bu uygulama devam ederse işyeri kapatmalar başlayacak. Taksitli satışların kaldırılması, sektörümüze vurulmuş bir darbe oldu.

'BU YANLIŞLIKTAN BİR AN ÖNCE DÖNÜLMELİ'

Bu uygulamaya tepki gösterenler arasında hükümeti daha önce destekleyenler de var. Zaten ilk tepkiler, bankaların altın satışına izin verilmesiyle başlamıştı. Bu konuda, hükümeti yanlış yönlendiren bürokratlar olabilir ve bu yanlışlıktan bir an önce dönülmeli.''

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER