ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 18:10

Tacikler, Roshen’de zararlı madde bulamadı


 Hafta başında Rusya’nın, Ukrayna’nın bisküvi ve çikolatadaki önde gelen markası Roshen’in çikolatasının ülkeye girişini yasaklaması üzerine, Rusya’nın gümrük birliği yaptığı ülkeler söz konusu markayı incelemeye başladı.

Rusya’nın tarafından başlatılan “tatlı” krizi sonrasında Ukrayna’da üretilen Roshen ürünlerini; Belarus, Moldova, Kazakistan ve Tacikistan da incelendi.
Diğer ülkelere nazaran kontrollerini hızlı bir şekilde tamamlayan Tacikistanlı uzmanlar, Roshen markalı ürünlerinde zararlı bir maddeye rastlamadıklarını bildirdi.

Tacikistan Devlet Standard Metroloji Belgelendirme ve Ticari Denetim Ajansı Başkan Yardımcısı İbodullo Kurbonov, ülkesindeki uzmanlar tarafından gerekli kontrollerin yapıldığını fakat zararlı bir maddeye rastlanılmadığını söyledi.

Rusya Tüketici Kontrol İdaresi (Rospotrebnadzor), Ukrayna’da üretilen Roshen markalı çikolata ve şekerlemelerde benzopyren adlı sağlığa zararlı bir madde bulmuş ve Rusya’ya girişini yasaklamıştı.

Bununla birlikte Roshen’in resmi sitesinde yapılan açıklamada kendilerine ürünlerinin Rusya’ya girişinin yasak olduğuna dair bilgi verilmediği bildirildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER