ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 11:52

Tacikistan, Dünya Ticaret Örgütü’ne resmen üye oldu


Tacikistan, 11 yıl süren müzakere sürecinin ardından Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) resmen üye oldu. Orta Asya ülkesi Tacikistan’ın, bugün itibariyle örgütün 159. ülkesi olduğu resmi olarak açıklandı.

Tacik basınında yer alan habere göre, İsviçre Devlet Ekonomi Sekreterliği (SECO) ile Uluslararası Ticaret Merkezi, Tacikistan’ı Dünya Ticaret Örgütü’ne resmen üye olması dolayısıyla kutladı ve ülkeye yeni dönemde gereken desteği sağlayacak.

İsviçre Devlet Ekonomi Sekreterliği Duşanbe Temsilcisi Peter Mikula, Tacikistan’ın güçlü siyasi iradesi sonucunda örgüte üye olduğunu kaydetti. Mikula, SECO olarak Tacikistan’a yeni süreçte gereken desteği vereceklerini söyledi.

Tacikistan, DTÖ üyelik sürecini 2001 yılında başlattı. Geçen yıl Aralık ayında bu süreci başarıyla sonlandırdı. DTÖ Genel Sekreteri Pascal Lamy ile Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman arasında anlaşma imzalanmıştı.

Tacikistan, Kırgızistan’dan sonra DTÖ’ye üye olan ikinci Orta Asya ülkesidir. Bölgedeki diğer ülkelerden Kazakistan üyelik sürecini hızlandırırken, Türkmenistan üyelik başvurusunda bulundu. Bölgenin bir diğer ülkesi Özbekistan örgütte gözlemci statüsüne sahip.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER