ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 16:13

Tacikistan, ABD ile müzakerelere başlayacak


Tacikistan, ABD ile ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi için müzakerelere başlayacak. İki ülke ilişkileri, Jackson-Vanik Değişikliği adı verilen ve Sovyetler Birliği'nden yapılan ithalata daha yüksek ve etkili gümrük vergileri koyan yasadan olumsuz etkileniyor. Tacikistan Jackson-Vanik değişikliğin iptali için ABD ile görüşmeler yapacak.

Tacik basınında yer alan habere göre, Tacikistan Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Şarif Rahimzoda, ABD ile sözkonusu yasanın kaldırılması ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi yönünde müzakerelere başlayacaklarını kaydetti. Tacikistan Meclisi’nin alt kanadı olan Meclis-i Nameyandegan oturumuna katılan Bakan Rahimzoda, bu yasanın 1974 yılına kabul edildiğini ve bunun Sovyetler Birliği’ne yönelik alındığını belirtti.

Bakan Rahimzoda, Tacikistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olduktan sonra Jackson-Vanik Değişikliği yasasının kaldırılması gerektiğini ve bunun ikili ticari ilişkilerde önemli bir seviyeye ulaşmasına katkı sağlayacağını ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER