ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 08:05

Suudi Arabistan, 16.5 milyar dolar kazandı


Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan’ın geçen yıl ülkeye gelen hac ve umre ziyaretçilerinden 16.5 milyar dolarlık gelir elde ettiği ve gelirlerin bir önceki yıla kıyasla yüzde 10 arttığı kaydedildi.
Cidde merkezli Arab News’in haberine göre Mekke, Medine ve diğer kutsal mekanlara gelen ziyaretçilerden elde edilen gelirler, ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 3’ünü oluşturdu. Tahminlere göre Suudi Arabistan’a her yıl dini amaçlı 7 milyon ziyaretçi geliyor ve her turist ortalama 10 bin dolar harcama yapıyor.
Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, petrol fiyatlarının artması neticesinde bütçe fazlası veriyor. Krallık bu yıl eğitim, sağlık ve altyapıya 219 milyar dolarlık yapmayı planlıyor. Hükümet aynı zamanda daha çok iş imkanı oluşturma amacıyla özellikle Mekke’deki turizm ve konaklama sektörlerine özel sektörün yatırım yapmasını teşvik ediyor.
Ülkedeki ikinci en büyük işveren sektör, yüzde 8 ile turizm olarak biliniyor. Tahminlere göre 2011’de 250 bini bulan otel odası sayısı 2015 itibariyle 343 bine çıkacak. Geçen yıl ekonomisi yüzde 6 büyüyen Suudi Arabistan’ın bu yıl yüzde 4.2’lik büyüme kaydetmesi bekleniyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER