ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 15:54

Süte verilen destek primi yükseltildi

Süte verilen destek primi yükseltildi


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ocak-Şubat-Mart ayları için soğuk süte verilen destek priminin 9 kuruşa yükseltildiğini açıkladı. 2012 yılında verilen soğuk süt desteğinin 6 kuruş olduğunu belirten Eker, "Bu yıl bu rakamı 9 kuruşa yükselttik. Ödemeyi de Haziran ayında yapacağız. Ayrıca sıcak süte verdiğimiz desteği de 4 kuruşa çıkardık." diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında Atatürk Orman Çiftliği'nde süt ve süt ürünleri üreticileri ile gazetecilerle kahvaltı da bir araya geldi. Süt ve süt ürünlerinin tanıtım videosunun gösterimi ile başlayan programda konuşan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği (SÜTBİR) Başkanı Ali Koyuncu, Türkiye’nin tansiyonunun düşmemesi için ayran içilmesi gerektiğini söyledi. Süt tüketiminin arttırılması için kandil gecelerinde camilerde süt dağıtılması teklifinde bulunan Koyuncu, "Kandil gecelerinde süt dağıtalım. Ayrıca yaz ayları geldi sıcaklar arttı polisimize ve askerimize milli içeceğimiz ayran dağıtalım." dedi.

Türkiye’de üretilen süt miktarının 17 milyon tona yükseldiğini belirten bakan Eker, "Uluslararası Sütçülük Federasyonu verilerine göre Türkiye dünya süt üreticileri listesinde 9. sıraya geldi. 10 yıl içinde Türkiye süt üretimi 8 milyon tondan 17 milyon tona çıkarıldı. Hayvan sayısı büyükbaşta 9 milyonda 14 milyona çıktı. Yüzde 40’ları aşan bir artış." şeklinde konuştu.

"HAYVANCILIĞA VERİLEN DESTEK YÜZDE 4'LERDEN YÜZDE 29'A ÇIKTI"

Önceleri tarımın üvey evladı olarak görülen hayvancılığın son yıllarda verilen destekler sayesinde önemli noktalara geldiğini kaydeden Eker, "Gelişmiş ülkelerin aksine Türkiye toplam tarım sektörü hasılasının yüzde 20’sini hayvancılıktan alıyor. Bunun tersi olması gerekiyor. Bunun arttırılması amacıyla hayvancılığa verilen desteği arttırdık. Yüzde 4’lerden yüzde 29’a çıkardık. 2012 yılında hayvancılığa 2,2 milyon lira hayvancılık yapan üreticilere süt, yem ve yer desteği verdik. Bu yıl bu rakamı 2,5 milyon liraya çıkardık. Tarım kapsamında verdiğimiz toplam 9 milyon liralık desteğin yüzde 29’unu hayvancılığa verdik." açıklamasında bulundu.

3 Nisan 2013 tarihi itibariyle Türkiye’de süt ve süt ürünü üreten firmaların Avrupa’ya ürün satabilmesinin önünün açıldığını belirten Eker, "Bu çok önemli. Bu sadece Türkiye’nin AB’ye ürün satmasının önünü açmadı. Bu sayede Avrupa Birliğine ürün satılması bir standardın yakalanması demek. Bu standart sayesinde diğer ülkeler Türkiye Avrupa’ya ürün satabiliyor bizde ondan ürünler alalım diyor." dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Eker ve beraberindeki heyet miniklerin halk oyunu gösterisini izledi. Ardından alana getirilen ineklerin sağımına geçildi. Eker, alana getirilen minik buzağılara süt verdi. Bakan Eker ve beraberindeki heyet toplu fotoğraf çektirdi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER