ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 12:31

Süte su katanların vay haline!

Süte su katanların vay haline!


Antalya'nın Manavgat ilçesinde süte su katan ve sütün yağını alanlar afişe edileceği bildirildi.

Manavgat Süt ve Süt Ürünleri Üretici Birliği(MASÜB) Başkanı Bilal Ay, birlik binasında yaptığı basın açıklamasında, süte su katanlar ve yağını alanları köy meydanına asacakları tahlil sonuçlarıyla afişe edeceklerini söyledi.

Süte su katımı ve yağ alımının Antalya bölgesinde sütte ve süt ürünlerinde markalaşmayı engellediğini belirten Ay, suya su katımında ısrarcı olanların hem birliğin internet sitesinde afişe edeceklerini hem de sütünü almayacaklarını kaydetti.

Yeniköy'de bulunan süt soğutma tankı ve laboratuarlarında toplanan her sütten günlük numune alımı yaptıklarını anlatan Ay, Mustafa K. isimli süt üreticisinin ısrarlı uyarılara rağmen süte su katmaya ve yağını almaya devam ettiğini söyledi.

MASÜB'ün en önemli görevlerden birinin üyelerinin süt pazarını ve kalitesini korumak olduğunun altını çizen Ay, hileli süt satmaya çalışanlara karşı her zaman dik duruş sağlayacaklarını ifade etti. Ay, sözlerini şöyle sürdürdü:"Süte su katımına karşı mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz. Süte su katanları afişe edeceğiz. Mustafa K. isimli süt üreticisi ikazlara karşı süte su katmaya devam ediyor. Ayrıca bu şahıs birliğimizin üyesi olmamasına karşı laboratuar tahlillerini düzenli bir şekilde yapıyoruz. Birliğimize üye olmayan hiç süt üreticisi yasa gereği anaç sığır süt desteğinden yararlanamaz."

Öteyandan Bilal Ay, Yeniköy'e kurdukları 12 tonluk süt soğutma tankı ve tahlil laboratuvarının başta Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Afganistan olmak üzere Türk cumhuriyetlerine sütü sağlıklı muhafaza etmede rol model olduğunu kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER