ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 12:21

Süt Kooperatifi beldeye hayat veriyor


Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Çaylıoğlu beldesinde kurulan S.S. Güneşli Beldesi Tarım Kalkındırma Kooperatifi günde ortalama yaklaşık 3 ton kadar süt toplayarak belde civarındaki 7-8 köye aylık 70-80 bin TL para dağıtıyor.

    AK Partili Çaylıoğlu Belediye Başkanı ve aynı zamanda Kooperatifinde Başkan Yardımcılığını yapan Rıfkı Gültekin, kooperatif sayesinde beldelerine önemli bir ekonomik girdi sağladıklarını söyledi. 2011 yılına kadar atıl vaziyette olan kooperatifin beldelerindeki liseye atanan Müdür Yardımcısı Mustafa Ünal’ın çalışmaları ile yeniden faal hale geldiğini ve beldeye canlılık getirdiğini kaydeden Gültekin, devlet desteği ile birlikte yılda yaklaşık 1 milyon TL’ye yakın bir paranın köylülere kazandırıldığını dile getirdi.

    Beldede Zonguldak İli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği ile soğuk hava deposu kurma çalışması başlattıklarını söyleyen Gültekin “Şu anda bulunduğumuz mekân Zonguldak İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Süt Toplama Merkezi. Henüz daha kurulum aşamasında burası. Birliğimizin ana deposu Çaycuma ilçesinde kurulu. Biz burada Çaylıoğlu beldesi civarından topladığımız sütleri depolama alanı olarak burasını kullanmaktayız. Burada soğuk hava depolarında biriktirdiğimiz sütleri Çaycuma’da ki ana depoya naklediyoruz. S.S. Güneşli Beldesi Tarım Kalkındırma Kooperatifi çok eskiden kurulmuş fakat atıl vaziyette duran bir kooperatifti. Bir insan bir bölgeyi nasıl değiştirir, nasıl etkiler? Biz bunu Çaylıoğlu beldemizde gördük. Birliğimiz ise 7-8 araçla Ereğli’nin tüm civar köylerinde süt toplamaktadır. Sadece bizim kooperatifimiz topladığı süt karşılığında 7-8 köye 70-80 bin TL gibi bir ödeme yapıyoruz. Bu para köylümüzün cebine giriyor. Bu para sirküle edildiğinde bu paradan esnafımız istifade ediyor. Bizim gibi küçük beldeler için 70-80 bin TL gibi aylık girdi de gerçekten ciddi rakamlar. ”dedi.

    Kooperatifin yeniden toparlanması sürecinde il ve ilçe tarım müdürlüğü personelinin kendilerine çok büyük destekler verdiğini dile getiren Gültekin şunları söyledi; “Biz Tarım Bakanlığının projelerini takip ediyoruz. Geçen ay Ankara’ya gidip Tarım Bakanlığı’nda ilgili daire başkanlıklarını ziyaret ettim. İleriki süreçte hedefimiz Tarım Bakanlığı projeleri ile hayvancılığı daha profesyonel hale getirmek. Bu sürece gelene kadar gerek Ereğli İlçe Tarım Müdürlüğümüz, Gerekse İl Tarım Müdürlüğümüz çok büyük destekleri, katkıları oldu. Hem İlçe tarım hem de il tarım müdürlüğündeki personele birebir sizin vasıtanızla teşekkür ediyorum.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER