ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 22:32

Suriyeli mültecilerin oturma izni tamam


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Suriyeli mültecilere İçişleri Bakanlığı’nın oturma izni verdiğini Çalışma Bakanlığı’nın da çalışma izniyle ilgili çalışmayı tamamlamak üzere olduğunu açıkladı.
Şahin, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı'nda milletvekilleri ve sanayicilerle toplantı yaptı. Toplantı öncesinde konuşan Şahin, 4’ncü Organize Sanayi Bölgesi'nde buhar kazanı sistemiyle alakalı yapılan bir montaj sırasında yaşanan patlamada yaralananların durumu hakkında bilgi verdi. Şahin, “Hastanedeki 2 yaralımızdan bir tanesinin beyninde hafif kanama vardı. Takip ettik, şu anda hayati tehlikesi yok. Diğer kardeşimizin ayağında bir sorun vardı, hayati tehlikesi zaten yoktu. Birkaç gün içerisinde ayağındaki sorunla alakalı ameliyat olacak. İnşallah bugün yarın hastaneden normal, sağlıklı bir şekilde çıkacak, hayatına devam edecek.” dedi. Bu tür olayların olmaması için herkesin büyük bir gayret içerisinde olduğunu vurgulayan Şahin, yeni iş yasasıyla ilgili de bilgilendirmede bulundu. Patlamanın bir montaj ve deneme sırasında, basıncın yükselmesiyle sıcaklık ve basınç dengesinde yaşanan olumsuzluktan kaynaklandığının da altını çizen Şahin, ''Biz şimdi hem hastalarımızın hem ailelerinin hem geriye kalanların mağduriyetini gidermek adına da hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hem ilgili bakanlıklarla da çalışıyoruz,'' ifadelerini kullandı.

Suriye'den gelen vatandaşlarla alakalı da çalışma izninin daha önce de gündeme geldiğini hatırlatan Şahin, “Önce oturma izinlerinin alınması gerekiyordu. Şimdi İçişleri Bakanlığımız oturma izinlerini verdi. Çalışma Bakanlığımız da çalışma izniyle ilgili çalışmayı tamamlamak üzere. Çünkü gelen kardeşlerimiz doğal olarak kampın dışında olanlar gelmek, çalışmak ve hayatlarını burada idame ettirmek için de ekonomik olarak da sistemin içerisinde olmak istiyorlar. İşverenlerimiz de gelen arkadaşın veriminden çalışmasından çok memnunlar. Bu yüzden biz çalışma iznini de hızlı bir şekilde tamamlayarak burada organize sanayinin içerisinde çalışmalarını, yasal mevzuat altyapısını da oluşturuyoruz. İçişleri Bakanlığı boyutuyla sorun çözüldü. Çalışma Bakanlığı boyutuyla da bu hafta içinde tamamlanacak.'' açıklamasını yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER