ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 14:36

STAR Rafinerisi’nin imzaları atıldı

STAR Rafinerisinin imzaları atıldı


Temeli 25 Ekim 2011 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi’nin (STAR) altyapı ve hafriyat çalışmalarında sona yaklaşılırken Türkiye’nin bu en büyük yatırımının inşaat sürecinde çok önemli bir eşik daha aşıldı. Rafinerinin inşaat, mühendislik ve tedarik süreçlerini içeren anlaşmalar, dünya devi dört firmayla bugün imzalandı. İstanbul Çırağan Otel’de düzenlenen törende anlaşmaya SOCAR Uluslararası Yatırımlar Sorumlusu ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) Kenan Yavuz, EPC konsorsiyumunun lideri olan İspanyol Tecnicas Reunidas Genel Sekreteri Jose Pedro Sebastian De Erice ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Direktörü Enrique Alsina Massana ile birlikte Saipem, GS Engineering ve Itochu firmalarının temsilcileri imza koydu.

‘TÜRKİYE’YE 17 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPACAĞIZ’

Törende konuşan SOCAR Uluslararası Yatırımlar Sorumlusu ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Aliyev, Türkiye’de çok büyük projelere imza attıklarını söyledi. Petkim özelleştirilmesiyle ivme kazanan Azerbaycan ile stratejik ortaklığın SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi, petrokimya, enerji, lojistik projeleri ve TANAP ile daha büyük güç kazanacağının altını çizen Aliyev, SOCAR’ın 2018 yılına kadar Türkiye’ye 17 milyar dolarlık yatırım yapacağını hatırlattı. Bunun yaklaşık 7-8 milyar dolarını Türkiye’nin ilk kimya endüstrisi parkı olacak "Value-Site" vizyonu çerçevesinde Petkim Yarımadası’na yapacaklarını belirten Aliyev, “STAR Rafinerisi rafineri-petrokimya-enerji-lojistik entegrasyonunun en temel basamağı ve olmazsa olmazı. Rafinerimiz başta olmak üzere yeni yatırımlarımızın artan enerji gereksinimini karşılayabilmek için çalışmalarımız devam ediyor. Lojistik tarafta APM Terminals ile uzun süreli işletme anlaşması imzalayarak çok önemli bir adım attık. Petkim bünyesinde kapasite artışı ve yeni ürün yatırımlarımız devam ediyor. Value-Site vizyonumuz çerçevesinde 2023 yılında, söz verdiğimiz dikey entegrasyonu büyük ölçüde tamamlamış olacağız.” diye konuştu.

‘BU YATIRIMIN ÖZEL BİR KONUMU VAR’

İspanyol Tecnicas Reunidas Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Juan Lladó ise dünyanın son beş yıldır ekonomik krizin etkileriyle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekerek, buna rağmen STAR Rafinerisi yatırımının devam ettiğini kaydetti. Türkiye’deki özel konumu sebebiyle her zaman verimli bir yatırım olma özelliğini koruduğunu dile getiren Lladó, çalışmanın başarılı bir şekilde tamamlanması için söz verdiklerini vurguladı. Dört ülkeden oluşan konsorsiyumun, bu yatırımın en önemli sürecinde SOCAR’la işbirliği yapmaktan büyük onur duyduğunu dile getirdi.

‘CARİ AÇIĞI 2,5 MİLYAR DOLAR AŞAĞIYA ÇEKECEK’

CEO Yavuz da SOCAR Türkiye’nin Petkim Yarımadası için belirlediği rafineri-petrokimya-enerji-lojistik entegrasyonunun en önemli adımı olan STAR Rafinerisi’nin, atılan imzalardan sonra 51 ay içinde faaliyetine başlamasını öngördüklerini söyledi. Toplam sabit yatırım tutarı yaklaşık 4 milyar dolar olan rafinerinin, 2012 Aralık ayında Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ni aldığını da hatırlatan Yavuz, ülkeyi birçok ilk ile tanıştıracağını dile getirdi. Bugüne kadar tamamı öz kaynakları olmak üzere 185 milyon dolar harcama yaptıklarını aktaran Kenan Yavuz, “Ülkemizin cari açığını net 2,5 milyar dolar aşağıya çekecek STAR Rafinerisi, dünyanın en yüksek teknolojisine sahip ve en çevreci rafinerilerinden biri olacak. Rafineri-petrokimya entegrasyonunu başlatan ilk yatırım olarak, Türkiye’nin tek petrokimyasal üreticisi Petkim’e hammadde güvenilirliği sağlayacak, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesinin önünü açacak ve Türkiye kimya sanayisini geleceğe taşıyacak en önemli yatırım projelerinden biri olacak. Ayrıca ‘İki Devlet, Bir Millet’ ülküsü üzerinde yükselişini sürdüren Türkiye-Azerbaycan stratejik ortaklığı, bu muhteşem yatırımla yepyeni bir ivme kazanacak.” diye konuştu. Yavuz, yılda 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olacak rafinerinin, petrokimya sektörünü hammaddede dışa bağımlılıktan kurtaracağını sözlerine ekledi. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER