ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 16:32

Standart altyapı kurulmalı


Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, "Türkiye küresel güç olacaksa, iş adamları dünyada marka olup uluslararası şirkete dönüşecekse hedef pazarlarda standart altyapıyı kurmamız gerekiyor" dedi.
Şentürk, Konya Sanayi Odası (KSO), Konya Ticaret Odası (KTO) ve Konya Ticaret Borsası (KTB) üyelerinin TSE'nin deney ve kalibrasyon hizmetlerinden daha ucuz yararlanabilmesi için gerçekleştirilen porotokol imza törenine katıldı.
KSO binasında yapılan törende konuşan Şentürk, ülkeler arasında dolaşan mal ve hizmetlerin en az yüzde 80'inin standardizasyon hizmetlerine tabi ürünler olduğunu söyledi.
Standartsız bir dünyanın mümkün olmadığını belirten Şentürk, "Standartlar aynı zamanda güvenliğimizi sağlıyor. En son asansörde bunu gördük. Asansörlere muayeneye girdiğimizde yüzde 63'ü olumsuz çıktı. Bunlar, vatandaşlarımız her ay bakım parası verdiği asansörlerdi. Bu muayene yapılınca, bakım firmalarının üzerine gidildi. İkinci periyot bakımı yapılınca olumluluk oranı yüzde 17'den yüzde 81'e çıktı" diye konuştu.
Hulusi Şentürk, standartların, ekonomik rekabetin en önemli unsuru haline geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Dünyada birçok kuruluş, kendi yakaladığı kalite seviyesinin standarda dönüştürülmesi için mücadele ediyor. Bunu başardığı zaman da pazara hakim oluyor. Özellikle bu mücadeleyi Amerika, Alman, İngiliz ve Fransız kuruluşlar veriyor. Almanya 2000'de standartlar ekonomiye ne katıyor diye araştırdı. Almanya'nın yıllık ekonomik büyümesinin yüzde 27'si standartlar yoluyla gerçekleşiyor. Yani ülke yüzde 4 büyüyorsa bunun yüzde 1'i standartlar yoluyla gerçekleşiyor. Türkiye küresel güç olacaksa, iş adamları dünyada marka olup uluslararası şirkete dönüşecekse hedef pazarlarda stardart altyapıyı kurmamız gerekiyor."

KSO Başkanı Memiş Kütükcü ise Konya Sanayi Odasının Türkiye'nin tam puanla A seviyesinde akredite olan tek sanayi odası olduğunu aktardı.
Belgelendirme ve standardizasyonun öneminin her geçen gün arttığına dikkati çeken Kütükcü, "Standartların farklı ülkelerden bire bir alınmasını değil, ülkemizin şartlarına daha uygun standartlar geliştirilmesini talep ediyoruz. Bizim ürettiğimiz ürünlerin kalitesi, dünyada standard olarak kabul görsün istiyoruz. Çünkü, küresel yarışta, en önemli enstrümanlardan birinin o ülkenin standartları olduğunu biliyoruz" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER