ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 12:13

Sri Lanka'dan İzmirli sanayicilere davet var

82. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın "onur konuğu" ülkesi Sri Lanka Ticareti Geliştirme Kurulu Genel Müdürü Sydtha Weerakoon, İzmirli sanayicilere ham maddeyi ülkelerinden almaları çağrısında bulundu.


Weerakoon ile işadamı ve bürokratlardan oluşan heyet, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı (EBSO) ziyaret etti. EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu'nun karşıladığı Weerakoon, 65 bin kilometrekarelik yüzölçüme sahip, 21 milyon nüfuslu ülkesinin çay, Hindistan cevizi, tarçın, gıda ve içecek, kauçuk, değerli taşlar ve kuyumculuk başta olmak üzere pek çok alanda dünyada söz sahibi olduğunu belirtti.


Sydtha Weerakoon, şöyle devam etti:


"Sri Lanka, küçük bir evren gibi. Asya'nın yatırım, ticaret ve turizm destinasyonuyuz. 320 milyon kilo çayla dünyadaki üretimin yüzde 9'unu gerçekleştiriyoruz. Dünyadaki tarçının yüzde 85'i ülkemizde üretiliyor. Doğaltaş ve mücevherlerimizin kalite ve hacim olarak dünyada rakibi yok. Tekstilde spor giyim, çocuk giyimi ve dış giyim konusunda uzmanlaştık, Londra Olimpiyatlarında yarışan tüm sporcuların kıyafetleri Sri Lanka'da üretildi. Kauçuk üretimimizden dolayı otomotivde dış lastik pazarının yüzde 20'si elimizde. Türkiye'de de çok çeşitli sektörler var. Neden işbirliği yapmıyoruz? Mücevherat, doğaltaş, çay ve gıdada ürünlerimizi başka ülkeler yerine doğrudan bizden alın. Birbirimizde olmayan ürünler için de kaynakları doğru kişilerle buluşturup karşılıklı ortak yatırımlar gerçekleştirelim" diye konuştu.


EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçüoğlu ise Türkiye ile karşılıklı işbirliğini geliştirmek amacıyla Sri Lanka'nın 82. İEF'de "onur konuğu" ülke olmasından mutluluk duyduğunu ifade etti.


Türkiye ile Sri Lanka arasındaki ilişkilerin 105 yıl öncesine dayandığını hatırlatan İbrahim Gökçüoğlu, "Dostluğumuzun ekonomiye de köprü olması için beraberce çalışmayı arzuluyoruz. Sri Lanka'ya 37,4 milyon dolarlık ihracat, 84,4 milyon dolarlık ithalat yapıyoruz. İzmir'den yapılan 2 milyon dolarlık ihracata karşılık 8,6 milyon dolarlık ithalat var. Bu rakamları olması gereken düzeylere çıkarmak için her iki ülkenin küçük ve orta ölçekli firmalarının işbirliği yapmalarını ve güçlerini birleştirmelerini destekliyoruz" dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER