ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 16:47

SPK, Halkbank'ın başvurusunu onayladı


Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Halkbank hisselerinin ek satış hakkı dahil toplam yüzde 23,92’lik payının ikincil halka arz yolu ile özelleştirilmesi için Sermaye Piyasası Kurumu'na (SPK) yapılan başvurunun onaylandığını söyledi. Aksu, halka arz için talep toplama tarihlerinin 14-15-16 Kasım olarak belirlendiğini açıkladı.

Özelleştirme İdaresi Başkan (ÖİB) Vekili Ahmet Aksu, Halkbank'ın halka arzı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye'nin en hızlı gelişen, yatırımcılar açısından en çok ilgi ve güven duyulan sektörlerinin başında bankacılık sektörünün geldiğini belirten Aksu, "Sektörün temel taşlarından birini ise 1938 yılından bu yana faaliyetini sürdüren Türkiye Halk Bankası A.Ş. (Halkbank) oluşturmakta. Halkbank, üreten Türkiye’nin bankası olma misyonunu hız kesmeden sürdürmekte." dedi.

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK)’nun 4 Kasım 2012 tarih ve 2012/150 sayılı Kararı ile Halkbank sermayesinde bulunan ÖİB hisselerden, toplam sermayenin yüzde 20,8’ine tekabül eden kısmının satış yöntemiyle özelleştirilmesine karar verildiğini vurgulayan Aksu, "Satışın halka arz suretiyle gerçekleştirilmesine, ayrıca ilave olarak ek satış hakkının kullanılmasına ve halka arz işleminin 1 (bir) yıl içinde tamamlanmasına karar verildi. Bu çerçevede; Halkbank hisselerinin ek satış hakkı dahil toplam yüzde 23,92’lik payının ikincil halka arz yolu ile özelleştirilmesi için Sermaye Piyasası Kurumu nezdinde yapılan başvuru onaylandı." şeklinde konuştu.

HALKA ARZ SÜRECİ ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLÜYOR

Aksu, Halkbank’ın halka arzında yerli ve yabancı yatırımcılara tahsisat oranları, talep toplama, zamanlama, tanıtım ve reklam çalışmaları dahil tüm sürecin şeffaf bir şekilde sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde yürütüldüğünü kaydetti. Halkbank'ın halka arz için talep toplama tarihlerinin 14-15-16 Kasım 2012 olarak belirlendiğini vurgulayan Aksu, "Halkbank gibi güçlü bir değeri halka arz ederek; dileyen tasarruf sahibinin Halkbank’a ortak olabilmesini amaçlıyoruz. Bu değerli şirketimizin halka arzını gerçekleştirmek suretiyle, halka arz büyüklüğü de göz önüne alındığında, Türk sermaye piyasalarının derinleşmesine, kurumsallaşmasına ve büyümesine önemli ölçüde katkı yapacağımız inancındayız. Halkbank’ın halka arzının, ülkemiz açısından geçtiğimiz hafta gerçekleşen not artırımı da göz önüne alındığında, doğru zamanlaması ile yatırımcıların yüksek ilgisine mazhar olacağını düşünüyoruz.Halkbank halka arzının ülkemiz ve yatırımcılarımız için hayırlı olmasını diliyoruz." açıklamasında bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER