ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:38

SPK Başkanı Ertaş: 2013, sermaye piyasalarımızın yapılanma yılı olacak

SPK Başkanı Ertaş: 2013, sermaye piyasalarımızın yapılanma yılı olacak


Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Türkiye’nin geleceği ile ilgili iyimser bir tablo çizdi. Türkiye’nin fırsat ülkesi olacağına değinen Ertaş, “Kredi notu en çok artmaya aday ülke. Sermaye piyasalarımızın büyük potansiyeli var ve 2013 sermaye piyasalarımız için değişim ve yeniden yapılanma yılı olacak." dedi.

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Erzurum’da yapılan haftalık kurul toplantısına katıldı. Erzurum Sanayi ve Ticaret Odası salonunda yapılan toplantıda bir sunum gerçekleştiren Ertaş, katılımcılara SPK'nın geçmişi ve görevleri hakkında bilgiler verdi. Son dönemlerde yaşanan küresel krize dikkat çeken Ertaş, Avrupa ve Amerika ekonomisinde yaşanan gelişmelerden bahsetti.

Ertaş, Türkiye'nin son 10 yılda Amerika, Avrupa ve dünya büyümesinin üzerinde bir büyüme performansı gösterdiğine söyledi. Ertaş, Türkiye’de ekonomik göstergelerin dünyaya oranla daha olumlu olduğunu aktardı.
Kamu kurumlarının özel şirketlere göre ayaklarını yere daha sağlam bastığına vurgu yapan Ertaş, “Türkiye'de şirketler sermaye piyasalarını daha fazla kullanmalı. Borçtan, özellikle banka kredilerinden kaçınmalı.” ifadelerini kullandı.

Ertaş, Türkiye’nin geleceği ile ilgili iyimser bir tablo çizdi. Türkiye’nin fırsat ülkesi olacağına değinen Ertaş, “Türkiye 2011–2017 döneminde beklenen büyüme ile en hızlı büyüyecek OECD ülkesi, kriz sonrası büyüme hızı artan tek OECD ülkesi, kriz döneminde kredi notu artırılan birkaç ülkeden biri ve bundan sonra kredi notu en çok artmaya aday ülke. Bundan dolayı ülkemize büyük oranda artan ve yaygınlaşan uluslararası itibar ve ilgi var Sermaye piyasalarımızın büyük potansiyeli var ve 2013 sermaye piyasalarımız için değişim ve yeniden yapılanma yılı olacak." sözlerini kaydetti. Ertaş sunumunda kurul kaydında 598 şirket olduğunu belirterek, bunlardan 408'inin Borsa İstanbul'da işlem gördüğünü söyledi. Ertaş, bu sayının artmaya devam ettiğini, şirketlerin piyasa değerinin 337 milyar dolar olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantıda konuşan Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik ise SPK’nın tasarrufların artırılması, fonların yatırıma yönlendirilmesi, sermayenin tabana yayılmasında önemli mesafeler aldığını söyledi. Yücelik, Ertaş’a plaket takdim etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER