ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 12:33

Son olaylar faizleri tavan yaptırdı

Son olaylar faizleri tavan yaptırdı

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 11,75 ile son 4,5 yılın en yüksek seviyesini gördü.


Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 11,75 ile son 4,5 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Dün tahvil bono piyasasında güne yüzde 11,34 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi, Türk lirasındaki değer kaybının etkisiyle günü yüzde 11,45 seviyesinden tamamlamıştı.

Bugün güne yüzde 11,60 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi, dolar/TL'nin 2,25 seviyesini aşmasıyla 17 Temmuz 2009 tarihinden beri gördüğü en yüksek seviye olan yüzde 11,75'den işlem görüyor.

Analistler, Türk lirasında değer kazancının olmadığı ve yurtdışı ile yurtiçinde siyasi tedirginliğin azalmadığı sürece gösterge tahvilin bileşik faizinde kısa vadede aşağı yönlü hareketin görülme ihtimalinin zayıf olduğunu belirtiyor.

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert,  değerlendirmesinde ilk olarak Türk lirasındaki değer kaybının faizler üzerinde etkili olduğunu ifade ederek, "İkinci olarak Merkez Bankasının bugün piyasaya 29 milyar lira dönüş varken 26 milyar lira vermesi. Zaten piyasada TL likidite sıkıntısı vardı. Merkez Bankasının piyasaya daha az likidite sağlaması da genel olarak tüm faizlerde yukarı hareketin yaşanmasına neden oldu" dedi.

Tahvil bono piyasasında hacimlerin düşük seyrettiğini ve bugün de muhtemelen düşük olacağını öngören Cömert, şunları kaydetti:

"Merkez Bankasının likidite politikaları ile Türk lirasındaki değer kaybını kontrol altına almaya çalışması önümüzdeki dönemde faizlerin bir miktar daha yukarı gitmesine sebep olabilir. Gösterge tahvilin bileşik faizinde kısa vadede yüzde 12 ve üzeri görülebilir. Uzunca süredir reel faiz hesabını yaparken yüzde 12 -13'lerin cazip olacağını düşünüyorduk. Dolayısıyla yüzde 12-13 bileşik faiz aralığında yerli yatırımcıların ve özellikle bankaların alım tarafında olacağını düşünüyorum. Hangi şartlarda geri çekilme olur? Öncelikle Türk lirasında bir değer kazancı görmemiz lazım. Fakat global tabloya baktığımız zaman şu anda buna pek fırsat verecek bir ortam yok gibi gözüküyor. Dolayısıyla TL değer kazanmadığı müddetçe aşağı yönlü hareket beklemem."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER