ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 22:16

Son 4 yılda 5 milyon kişiye istihdam


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, küresel bir lider olarak karşılandı. Amerika ve Türkiye tarihinde ilk defa Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı, askeri törenle karşılandı" dedi.
     Çağlayan, Sivas Ticaret ve Sanayi Odasında sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve dünyanın çok önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, dünyanın içerisinde bulunduğu ekonomik krizin daha da devam edeceğinin gözüktüğünü dile getirdi.
     Türkiye'nin ihracatının yüzde 60'ına yakınını yaptığı Avrupa'nın, krizi yoğun şekilde yaşamaya devam ettiğini belirten Çağlayan, Avrupa'da gelecek 5-10 yıl krizin etkisini sürdüreceğini söyledi.
     Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde de Arap Baharı ile başlayan dönemin, siyasi ve ekonomik krizlerle devam ettiğini aktaran Çağlayan, "Şükürler olsun ki Türkiye, böylesine önemli bir siyasi ve ekonomik krizin yaşandığı, adeta buhranların, çalkantıların yaşandığı dönemde küresel krizi fırsata çevirmiş, krizden başarılı çıkmış bir ülke olma özelliğini en iyi şekilde ortaya koymuştur" diye konuştu.
    
İhracat rakamları
    
     Türkiye'nin ihracatının yarıdan fazlasını, 2 yıl öncesine kadar Avrupa'ya yaptığını ifade eden Çağlayan, şunları söyledi:
     "İhracatımızı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yapıyorduk. Bugün Avrupa'nın ihracatımızdaki payı yüzde 38'lere kadar geriledi ama Türkiye, Avrupa'ya yaptığı ihracatın yüzde 50'lerden yüzde 38'lere kadar gerilemesine, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan siyasi krize rağmen şükürler olsun geçen yıl dünyada ihracatını en fazla artıran ikinci ülke oldu. Sadece Suriye'den ihracat kaybımız yılda 3 milyar dolardır ancak bunlara rağmen cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık ve Türkiye, 152,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Türkiye, geçen yıl 44,2 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirdi. Her iki ihracatı topladığımız zaman Türkiye, cumhuriyet tarihimizde görülmemiş bir rakamı yakaladı ve tarihimizde ilk defa 197 milyar dolara yakın ihracat geliri oldu."
     Ekonominin geçen yıl yüzde 2,2 büyüdüğünü aktaran Çağlayan, "Benim gönlümden geçen daha fazla büyümeydi. Frene basılmadan daha fazla gaza basılması ve bilhassa Merkez Bankasının iç piyasayı daraltıcı etkisi yerine iç piyasayı rahatlatıcı bir etkisi olup Türkiye'nin yılık büyümesinin yüzde 4'ler, 5'ler seviyesinde olması şahsi beklentimdi. Artık maalesef bu konuda karar verici yer, ciddi bir frene bastı" şeklinde konuştu.
     Türkiye'nin potansiyelini, gücünü bildiğini belirten Çağlayan, 2023 hedeflerine ulaşılması için her yıl mutlaka ekonomide yüzde 5 büyüme yaşanması gerektiğini vurguladı.
    
ABD ziyareti
    
     Bakan Çağlayan, 10 yıl önce Ankara Sanayi Odası Başkanı olduğu dönemde ABD'ye gittiğini anımsatarak, geçen hafta da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 6 bakan ve 102 iş adamıyla ABD'ye seyahat ettiklerini söyledi.
     ABD'ye 10 yıl önce mahcup bir şekilde gittiklerini dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Çünkü o tarihte biz Amerika'ya giderken IMF'ye 23,5 milyar dolar borcumuz vardı. Biz Amerika'ya gittiğimiz tarihte Türkiye ekonomisi büyük bir kriz yaşamıştı. Bu ülke, gecelik yüzde 7 bin, 8 bin faizleri gördü. Sanayici, tüccar, esnaf işini, aşını birçoğu da hayatını kaybetmişti. Amerika'ya gitmemiz, dönemin hükümetinin IMF'den 1 milyar dolar daha borç almak için iş adamlarının kendi yanında olduğunu göstermesi amacını taşıyordu. Amerika'ya gidişimiz, karşılanmamız, heyetimize gösterilen ilgi bugün ile mukayese edildiğinde... Eğer bana bugünü anlatsalardı asla böyle bir şeyin olmayacağına dair iddiaya girerdim. Bugün öyle bir şekilde gittik ki Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, küresel bir lider olarak karşılandı. Amerika ve Türkiye tarihinde ilk defa Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı, askeri törenle karşılandı. Bizimle beraber olan 102 iş adamı, pasaport kontrolü olmaksızın, x-ray cihazından geçmeksizin, kemerlerini, ayakkabılarını çıkartmaksızın Amerika'ya girdi, çıkarken de aynı şekilde çıktı."
     Türkiye'nin, dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğu bir dönemde ABD'ye gittiklerini belirten Çağlayan, "IMF'ye tek kuruş borcu kalmamış, IMF'ye 'biz sizin için ne yapabiliriz, 5 milyar dolar size kredi açabiliriz-' diyen bir ülke olarak gittik. Küresel krizden başarıyla çıkmış bir ülke olarak gittiğimiz için bu şekilde itibar gördük" ifadesini kullandı.
     Türkiye'nin, bölgesinde ve dünyada artık saygın bir yere sahip olduğunu vurgulayan Çağlayan, küresel krizden başarıyla çıkmış ülkenin itibarının daha fazla artmasını istediklerini söyledi.
    
Son 4 yılda 5 milyon kişiye istihdam
    
     Küresel krizde, 4 yılda Avrupa'da 4 milyon insanın işini kaybettiğini dile getiren Çağlayan, Avrupa'da 26,5 milyon işsiz bulunduğunu, Türkiye'nin ise her yıl artan 1 milyon nüfusa rağmen son 4 yılda istihdamını 5 milyon artıran ülke olduğunu kaydetti.
     Çağlayan, geçen hafta Türkiye'nin bir günde iki büyük olayı yaşadığını belirterek, "Bir taraftan Japonya ile nükleer santral anlaşması bir taraftan dün imza töreni, geçen hafta ihalesi yapılan İstanbul'un 3. havaalanı ihalesi... Bir günde yapılan iki ihalenin toplam bedeli 69,1 milyar dolar. Türkiye bunu bir günde yaptı" şeklinde konuştu.
    
Müteahhitlik sektörü
    
     Türkiye'nin, müteahhitlik sektöründe çok önemli yere geldiğini aktaran Çağlayan, "Türk müteahhitlik sektörü, dünyada her yıl uluslararası iş yapan müteahhitler sıralamasında Çin'den sonra 2. sırada. 31 firmamız, dünyanın en fazla iş yapan 225 uluslararası müteahhitlik firması arasında yer alıyor. Müteahhitlerimiz, 101 ülkede 7 bin 74 projede 248 milyar dolara yakın iş yaptı ve yapıyor" diye konuştu.
     Bakan Çağlayan, genç nüfusun önemine dikkati çekerek, "Avrupa Birliği Komisyonunun raporuna göre, gelecek 10 yılda Avrupa'da 1 milyon 600 bin şirket kapanacak. Bunun sebebi ekonomik değil, işletme sahiplerinin işini devredeceği ikinci, üçüncü jenerasyon çocuğu olmamasıdır. Sayın Başbakanımız '3 çocuk' derken boşuna söylemiyor. Türkiye, bugün şimdiki nüfus artışıyla devam ederse 2037 yılında bugünkü Avrupa'nın durumuna düşer" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER