ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 16:12

'Son 10 yılda Türkiye her alanda 4 kat büyüdü'


Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, son 10 - 11 yıl içerisinde Türkiye'nin her alanda 3 - 4 kat büyüdüğünü söyledi.

Sever, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası'nın kuruluşunun 105. yıl dönümü dolayısıyla Silifke Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, son 10 yılda gelişen Türkiye'nin dünyada ekonomik başarılarıyla adından söz ettirdiğini belirtti.
Türkiye'nin, Avrupa'daki pazarın daraldığı, Kuzey Afrika, Ortadoğu ülkelerinde yaşanan siyasi ve ekonomik krizlere rağmen ihracatını artırdığını vurgulayan Sever, şöyle konuştu: "Türkiye bu şartlarda yeni pazar bulamasaydı ihracatı geri gidecekti. Son dört yılda pazar çeşitlendirmesinin ihracatımıza vermiş olduğu katkı 42 milyar dolardır. Şimdi, Türkiye dünyanın 241 gümrük bölgesine ihracat yapan bir ülkedir. Son 10 yılda gelişen Türkiye ekonomisi üç kat büyüyerek Allaha şükürler olsun dünyanın en büyük 17. ekonomi ve satın alma merkezine göre de 16. büyük ekonomisiyiz. Bu Türk iş dünyasının başarısıdır” dedi.

Bakan Yardımcısı Sever konuşmasının devamında, “Türkiye ABDde başlayan finansal kriz ve akabinde büyüyen Avrupa'yı saran ekonomik kriz, Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan bunca siyasi çalkantı bütün ülkelerde devam eden sıkıntılara rağmen ülkemiz çok büyük mesafeler kat etti. Son 10- 11 yıl içerisine baktığımız zaman, hangi alana baksak 3 – 4 kat ülkemizin kalkındığını geliştiğini görüyoruz.
2002 yılında baktığımız zaman 36 milyar dolar ihracatımız söz konusuydu. Bugün 2012 sonu itibarı ile Allah'a şükürler olsun 152.5 milyar dolar gibi bir rakama ulaştık. Kişi başına gelirimiz 3 bin 500 dolardı, 10 bin 500 doları aşmış durumdayız. Ve 232 milyar dolarlık milli hasılamızın 2012 sonu itibariyle 786 milyar dolar gibi bir rakama ulaştı. Ve Allaha şükürler olsun dünyanın en büyük 17. ekonomi ve satın alma merkezine göre de 16. büyük ekonomisiyiz. Ve baktığımız zaman bunca sıkıntıların arasında 2010 yılında ülkemizin yüzde 9.2 , 2011 yılında yüzde 8.8 büyüdüğünü görüyoruz. Ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen en hızlı kalkınan birinci ulkesı konumundayız. 2012 yılında tabı ki bütün dünya da ve en fazla ihracat yaptığımız Avrupa birliği ülkelerinde yaşanan daralma sıkıntı günlerinde bir miktar yavaşladık büyüme rakamlarında ama yüzde 2.2 lik büyüme rakamıyla şu anda Avrupa’nın en hızlı büyüyen 2. ekonomisi olduk
yüzde 2.2 büyümemizin en büyük faktörü ihracatımızda çift haneli artış yapmış olmamız. bunca olumsuzluklara rağmen. Yani yüzde 13,1 gibi bir artış söz konusu oldu ihracatımızda. Ve bununda yaklaşık büyümeye katkısı yüzde 4 civarındaydı. Eğer ihracatımızda bu hamleyi gerçekleştirmemiş olsaydık. Bugün yüzde 1.8 küçüldüğümüzü konuşuyor olacaktık ama Allaha şükür ihracat sayesinde yüzde 2.2 büyüme gerçekleştirmiş olduk. Bugün baktığımız zaman bu süreçte Türkiye de 42 ilimizin ihracat rekoru kırdığını görüyoruz. 2012 yılı itibari ile. 97 ülke ve bölge rekor seviye de ihracat gerçekleştirdi. 2012 yılında arkadaşlar 241 adet ülke ve gümrük bölgesine ihracat yaptı" diye konuştu.

Konuşmaların ardından oda üyelerine ve başarılı iş adamlarına plaket verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER