ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 14:17

Soğuklar sebze meyve fiyatlarını artırdı


Son günlerde etkili olan soğuk hava nedeniyle Antalya Toptancı Hali'ndeki ürün sayısı azaldı, fiyatlar ise arttı.
    
Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Müdürü Rıza Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde olduğu gibi Antalya'nın da soğuk havanın etkisinde olduğunu söyledi. Bu durumun özellikle yaş sebze ve meyve üretimini olumsuz etkilediğini dile getiren Uysal, üründe bir azalma olduğunu, bu doğrultuda fiyatların da arttığına işaret etti.
    
Sivri biberin 4 ile 5 lira, domatesin 1,8 ile 2,5 lira arasında alıcı bulduğunu kaydeden Uysal, dolma biberin fiyatının 3 ile 3,5 lira, fasulyenin 5 ile 6 lira arasında satıldığını bildirdi. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi salatalığın fiyatında da artış olduğunu söyleyen Uysal, salatalığın 1,3 ile 1,7 liradan satıldığını belirtti.
    
Fiyatların artmasını soğuk havaya göre normal bulduğunu ifade eden Uysal, ''Her yıl havanın soğuması ile ürün miktarında azalma, buna bağlı olarak fiyatta artma oluyor. Geçen yıla göre ise fiyatlar biraz daha yüksek. Bunun sebebi geçen yıla göre ürünün az olması'' dedi.
    
Üreticilerin üretim planlaması yapmamasından dolayı ürün rekoltesinde sıkıntı yaşanabildiğine dikkati çeken Uysal, üreticinin ürünün para etmemesi üzerine sezonu yarıda kesip serayı bozduğunu, farklı bir ürünü üretmeye başladığını bildirdi. Bu durumun ürün miktarında dalgalanmalara neden olduğunu vurgulayan Uysal, fiyatların bu doğrultuda azaldığını veya arttığını ifade etti.
    
Antalya ile İstanbul'daki tüketicilerin aynı ürünü aynı fiyattan tüketemediğini vurgulayan Uysal, Antalya'dan çıkan ürünün, İstanbul'a ya da farklı illere giderken fiyatının arttığını söyledi.
    
Antalya'da 1,8 ile 2,5 liraya satılan domatesin fiyatının 6 liraya kadar çıkabildiğini kaydeden Uysal, ''Antalya ile İstanbul ya da iç bölgelerdeki illerde fiyatlar maalesef aynı değil, Antalya'da 2 liraya tüketilen ürün, diğer bölgelerde 2 ya da 3 katına çıkabiliyor. AVM'lerde ise 4 katına kadar çıktığı oluyor'' diye konuştu.
    
''ARTAN FIYATLARIN SORUMLUSU ÜRETICILER DEĞIL''
    
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Sebze ve Meyve Tarım, Toptan ve Perakende Komite Başkanı Mustafa Küçükoğlu da hava koşullarının elverişsiz olması nedeniyle ürün miktarında azalma olduğunu, hale giren ürünün azaldığını söyledi. Talep edilen ürün ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle fiyatların arttığını dile getiren Küçükoğlu, Antalya'da üretilen ürünün fiyatının İstanbul ya da Ankara'daki yansımasının daha farklı olduğunu bildirdi.
    
Antalya'da 1 liradan satılan ürünün İstanbul'da 4 ya da 5 liraya kadar çıkabildiğini anlatan Küçükoğlu, ''Bunun sorumlusu bazı sivil toplum örgüt temsilcileri ile uzman olmayan kişilerin yorumlarına göre buradaki üreticiler ya da komisyoncular gibi algılanıyor. Ama inanın fiyatların o kadar yükselmesine biz de şaşırıyoruz. Bunun sorumlusu komisyoncular ya da üreticiler değil'' dedi.
    
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER