ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2014 Cuma 13:58

Siyasi değil ekonomik içerikli olmalı

Siyasi değil ekonomik içerikli olmalı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşlarının abartıldığını belirterek,


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşlarının abartıldığını söyledi. Zeybekci, "Hem Fitch hem de Moody’s’ten siyasi değil, ekonomik değerlendirmeler bekliyoruz" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Birliği’nin düzenlediği İnovasyon Zirvesi’nde NTV Ekonomi Müdürü Gökay Otyam’ın sorularını yanıtladı. Zeybekci, bugün Moody’s’ten gelecek değerlendirmeye ilişkin "Moody’s’in kredi notu ya da görünümde değişiklik yapmasını beklemiyorum. Negatif bir açıklama beklemiyorum ama olumlu açıklama da beklemiyorum" dedi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşlarının kararlarının ve yorumlarının gereğinden fazla abartıldığını belirterek "Ben neden kredi kuruluşlarını eleştiriyorum. Türkiye’deki gelişmeleri, pozitif gelişmeleri yeterli derece değerlendirdiklerini düşünmüyorum. 10 Ağustos’ta seçim oluyor ama o kritik değerlendirmeden önce Moody’s değerlendirme yapacaklarını söylediler. Ondan sonra da ben bu karardan beklentimin negatif olduğunu söyledim. Sonra seçim öncesi yapılmadı ama Pazartesi günü Moody’s’ten değerlendirme geldi. Pazar günü biten seçimin ardından Pazartesi günü ’Türkiye’deki siyasi durumun belirsiz’ olduğu yorumu yapıldı. Ancak cari açık, cari açıktaki iyileşmeler ve benzer iyi gelişmeler görülmezken Türkiye ile ilgili absürt bir yorum geldi. Hem Fitch hem de Moody’s’ten siyasi değil, ekonomik değerlendirmeler bekliyoruz" dedi.

PETROLDEKİ DÜŞÜŞ

Petroldeki düşüşü de değerlendiren Zeybekci, “ Petrol fiyatlarındaki düşüş arz ve talep dengesi içinde siyasi operasyonların olduğu bir konu. En önemli aktörlerden bir tanesi Suudi Arabistan. "60 dolarlar seviyesine oturmasını bekliyoruz" diyorlar. Demek ki hedefleri 60 dolar seviyesi. Petrol fiyatlarının gaz fiyatlarına yansıması yaklaşık 5-6 ay zaman alıyor. Şu anda yüzde 40 petrol fiyatlarında bir düşme oldu bunu doğalgaz fiyatlarında da görmek lazım" ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER