ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 11:21

Singapurlu yatırımcıların Türkiye’ye ilgisi artıyor


Singapur’da düzenlenen “Türkiye: Yatırım ve Ticaret İmkanları” konulu seminere, Türkiye’de yatırımı olan şirketler, bürokratlar ve yatırım fonu temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

Singapur-Türk İş Derneği (STBA) ve Singapur’un devlet kuruluşu IE Singapore’un birlikte düzenlediği seminerde, Türkiye’de yatırım ve ticaret imkanları ile ilgili geniş bilgilere yer verildi.

Türkiye ve Singapur’un kendi bölgelerinde sahip olduğu stratejik pozisyona dikkat çeken Türkiye’nin Singapur Büyükelçisi Hakkı Taner Seben, “Singapur’un Türkiye’ye yatırım yapma konusunda artan ilgisi, iki ülke arasındaki ilişkiler adına parlak bir geleceğin sinyalini veriyor.” dedi.

Singapur’un Türkiye Büyükelçisi Chandra Das ise son yıllarda karşılıklı üst düzey ziyaretlerle yüksek bir ivme yakalayan iki ülke ilişkilerinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki yıl beklenen Singapur ziyaretiyle, daha da üst seviyelere çıkacağını ifade etti.

Seminere Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’ndan konuşmacı olarak katılan Veyis Toprak, Türkiye ekonomisine dair bazı istatistiksel verileri paylaştı. Toprak, başarılı ekonomisi, güçlü bir iç pazarı ve jeostratejik konumu sayesinde Türkiye’nin yatırım için doğru bir tercih olduğunu söyledi.

Singapur ve Türkiye arasında son dönemlerde, başbakan yardımcıları, sanayi ve ticaret bakanları ve dışişleri bakanları seviyesinde yapılan karşılıklı ziyaretler iki ülke arasındaki yatırım ve iş ortaklıklarına olumlu yansıdı. Singapur, son bir yıl içerisinde Türkiye’ye 650 milyon dolarlık yatırımda bulundu.

Ayrıca dünyanın en büyük bağımsız devlet yatırım fonlarından biri olan Temasek Holdings’in yönetim kurulunun İstanbul’da toplaması da Türkiye’yi ilgi odağı haline getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER