ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 19:58

Şimşek: 2B’de öngörülen gelir tutarı 3 milyar TL’ye revize edildi


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B kapsamında elde edilmesi öngörülen gelir tutarının 4,8 milyar TL’den 3 milyar TL’ye revize edildiğini açıkladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 bütçesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumuna devam ediyor. Şimşek komisyon toplantısında yaptığı konuşmada özelleştirme uygulamalarıyla vergi dışı gelirlerin beklenenin üzerinde yer aldığını söyledi. Beklentilerin yüksek olduğunun altını çizen Şimşek, "Bu yıl özelleştirme gelir beklentimiz 4 milyar TL iken Eylül sonu itibarıyla bu hedefimizi ikiye katladık ve yaklaşık 8,3 milyar TL’lik gelire ulaştık." dedi.

2B konusunda öngörülen gelir tutarının revize edildiğini belirten Şimşek, "Öte yandan 2B kapsamında 1 Ekim 2013 itibarıyla toplam satış bedeli 2,6 milyar TL’ye, tahsil edilen gelir tutarı da 1,2 milyar TL’ye ulaşmıştır. Tahsilatların artarak devam etmesi beklenmesine rağmen 2B kapsamında elde edilmesi öngörülen gelir tutarı 4,8 milyar TL’den 3 milyar TL’ye revize edilmiştir. Bu çerçevede 2013 yılında merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 387,2 milyar TL, vergi gelirlerinin ise 325,1 milyar TL olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Buna göre merkezi yönetim bütçe gelirleri yaklaşık 17,1 milyar TL, vergi gelirleri ise yaklaşık 7,2 milyar TL bütçe tahmininin üzerinde gerçekleşecektir." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER