ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Nisan 2014 Cuma 09:50

Şimdi gözler Başbakan'ın üzerinde

Şimdi gözler Başbakanın üzerinde

Ekonomi yönetiminde memurun taleplerini içeren 9 maddelik kanun tasarısı Başbakan Erdoğan'a sunulacak. Memurların meraklı bekleyişleri sürüyor.


Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda (KPDK) ele alınan kamu çalışanlarının sorunları, önceki gün Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in üst düzey bürokratlarla düzenlediği toplantıda masaya yatırıldı.

Toplantıda, sendikaların KPDK'da sunduğu 32 maddelik talepler ele alındı. Daha önce üzerinde anlaşılan 11 maddenin 9'u hakkında hazırlanan kanun tasarısına son şekli verildi. Şimdi ise 2.6 milyon kamu çalışanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak tasarının yasalaşmasını bekliyor.

Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, memurun taleplerinin bir kez daha konuşulduğunu belirtti.

''Tasarı Başbakan'a sunulacak''

9 madde için hazırlanan kanun tasarısı üzerinde son rütuşların yapıldığını kaydeden Tonbul, "Şimdi tasarı Başbakan'a sunulacak. Nihai kararı Başbakan'ın vereceği çalışmanın son şeklini sabırsızlıkla bekliyoruz" diye konuştu.

"Fazla çalışmaya ilişkin Başbakanlık genelgesi yayınlandı. 4B'li ve 4C'li hamile personele gece nöbeti ve gece vardiyası verilmemesi konusunda da genelgenin çıkmasını istiyoruz" diyen Tonbul, kendilerinin özellikle üzerinde durdukları konuların üniversiteli işçilerin memur olması, akademisyenlere zam verilmesi, 4C'lilerin kadroya alınması ile memura 1 derece verilmesi olduğuna dikkati çekti. 

Tombul, ''Üniversiteli işçiler statü değişikliği ile memurluk istiyor. Akademisyenler maaş artışı bekliyor. 4C'liler kadroya geçmek istiyor. 2005 yılından sonra göreve başlayan memurlar 1 derece talep ediyor. Polis ve öğretmenler başta olmak üzere şube müdürleri ve daire başkanları ek gösterge artışı bekliyor. Sertifikası olan 7 bin iş ve meslek danışmanı atama bekliyor'' dedi.

Hazırlanan kanun tasarısında öne çıkanlar şöyle:

- Disiplin cezalarının affı.

- Adaylıkta uyarma ve kınama cezası alanların memuriyetten çıkarılmasının engellenmesi.

- Özelleştirme nedeni ile araştırmacı olarak atanan müdür, genel müdür yardımcısı, genel müdürün talep etmesi halinde kariyerlerine uygun mühendis, mimar, avukat gibi kadrolara atanması.

- Sümer Holding'de çalışan sözleşmeli personelden işsizlik sigortası kesilmemesi.

- İş ve meslek danışmanlarının ek ödemelerinin artırılması.

- Nöbetçi memurluğu uygulamasının kaldırılması.

- Tapu kadastro çalışanlarının sorumluluğunun yeniden düzenlenmesi.

- İş yoğunluğu fazla olan mahkeme çalışanlarına fazla çalışma ücreti verilmesi.

- Emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sırınının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması.

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de kişisel twitter hesabından gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verdi:

''Seçim sonrasına bırakılan nihai toplantıyı yaptık. Müsteşarlar düzeyindeki toplantı verimli geçti. Nihai durum sayın Başbakanımız'a arz edilecek ve TBMM'ye gönderilecek. Hayırlı olur inşallah''

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER