ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 11:56

Silver, döküm tencere üretimine başladı


Soba markası olarak hafızalara kazınan Silver, döküm demir tencere ve mutfak gereçleri üretimine başladı.

Doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak soba kullanımı ise geriledi. Bu kapsamda 1958 yılında beri Kayseri’de tuğlalı döküm soba üretimi yapan Silver Şirketler Grubu da alternatif ürün imalatına yöneldi. Firma, soba üretiminin yanı sıra ürünlerine döküm tencere ve mutfak gereçlerini de ekledi. Ürünler arasında yuvarlak ve oval tencere, çok amaçlı yayvan tencere; ızgara, sahan, düz, balık, fajita ve sac kavurma tavaları ile dikdörtgen tepsi ve sos kapları bulunuyor. Farklı renklerde üretilen tencere ve tavalarda döküm olduğu gibi cam kapak alternatifleri de sunuluyor.

        ISO 90001–2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesi olan döküm tencere ve tavaları için, dünya gıda standartlarına uygunluk belgeleri de alındı. Türkiye’de henüz yaygın olmayan döküm tencere ve mutfak gereçlerinin tanıtımı için firma, katalog hazırladı. Katalogda, döküm tencere ve tavaların bakteri oluşumunu önlediği, yapışmaz özelliği olduğu, minimum enerji kullanarak tasarruf sağladığı, çizilmeye karşı dayanıklı olduğu, bütün ocak ve fırın tiplerinde kullanıldığı, kolay temizlendiği, vitamin kaybını önlediği ve uzun ömürlü olduğu gibi bilgilere yer verildi. Ürünler, 28 – 31 Mart tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek züccaciye fuarında ilk kez görücüye çıkacak.

        Firma olarak 54 yıldır soba üretimi yaptıklarını belirten Silver Pazarlama Müdürü Yusuf Topçu, değişen tüketici ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermeye çalıştıklarını söyledi. Döküm tencere ve tavalarda pişirilen yemeğin tadına doyum olmadığını ifade eden Topçu, döküm mutfak gereçlerinin Türkiye’de yeni gelişen bir sektör olduğunu kaydetti.

        Topçu, bu malzemelerin Fransa başta olmak üzere Avrupa mutfaklarında özellikle tercih edildiğini anlattı. Silver Pazarlama Müdürü Topçu, “Katı yakıt ısı grubunda ciddi bir daralma var. Biz de alternatif imalatlar üzerinde yoğunlaştık ve daha çok ithal edilen döküm tencere ve mutfak gereçleri üretimine girdik. Sektörde söz sahibi Çin ile rekabet çok zor. Ama minimum karlarla piyasaya girdik.” diye konuştu.

        Katılacakları fuar sonrası bayilikler de vereceklerini açıklayan Topçu, öncelikli hedeflerinin yurt içi pazar olduğunu ve ardından dış piyasaya da açılmayı planladıklarını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER