ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Haziran 2014 Çarşamba 15:21

Silopi’den batıya saman gönderilmeye başlandı

Silopiden batıya saman gönderilmeye başlandı

Bu yıl yağışların az olması ve, yaşanan kuraklıktan dolayı hayvanların yemi Şırnak’ın Silopi Ovası’ndan karşılanmaya başlandı.


Türkiye, sonbahar ve kış aylarında yağışların normalin çok altında seyretmesi sebebiyle ülkenin birçok bölgesinde saman krizi yaşanıyor.

Hayvancılık şirketleri, yem sorununu Silopi Ovası’ndan karşılamaya çalışıyor. Başta Gaziantep olmak üzere Nevşehir, Niğde, Konya, Kahramanmaraş gibi illerden gelen saman tüccarları, bu sene Silopi Ovası’na yöneldi. Yaklaşık 6 bin hektarlık alana sahip olan Silopi Ovası’nda toplatılan sap ve saman batı illerine gönderiliyor. Ağır ve büyük makineleriyle Silopi Ovası’na inen saman tüccarları, her gün sap-saman yapıp TIR’larla batıdaki hayvancılık şirketlerine gönderiyor. Bu sene ülkenin birçok bölgesinde yaşanan kuraklık nedeniyle sap ve saman fiyatlarının yüksek olmasından dolayı Silopili çiftçiler büyük bir kar elde ediyor.

Sap ve saman ticareti yapan Mesut Bozdoğan, “Biz Gaziantepliyiz. Gaziantep’ten buraya gelmemizin sebebi buradaki arazi yapılarının büyük olması, makinelerimizin de büyük olmasından dolayı büyük arazi tercih ediyoruz. Yıllardır bu bölgede çalışıp hizmet veriyoruz. Biz hayvancılıkla uğraşanların tedariklerini yapıyoruz. Sap, saman ve yem olarak buradan çıkardığımız malları Gaziantep, Şanlıurfa gibi illerdeki çiftliklere gönderiyoruz. Oradaki hayvanların yem işini yapıyoruz. Şuanda bu bölgeden sap ve saman topluyoruz. Bu bölge bittikten sonra Konya'ya, oradan da Ankara'ya geçeceğiz. Bu bölgenin verimi daha fazla. Ondan dolayı bizim karımız da daha fazla çıkıyor. Silopi Ovası’nı tercih etmemizin en büyük sebebi buranın verimin yüksek olması.” diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER