ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 16:44

Silikon Vadisi’ne gönderilecek teknogirişimciler belli oldu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 100 bin lira hibe desteği alan 10 genç girişimci, Silikon Vadisi’ne gidiyor.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 100 bin lira hibe desteği alan 10 genç girişimci, Silikon Vadisi’ne gidiyor. TÜBİTAK, Silikon Vadisi’ne göndereceği girişimcilere eğitim, yol ve konaklama gibi tüm masrafları için 21 bin dolarlık destek verecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Teknogirişimcilerimiz, Silikon Vadisi’nde yazılımlarını geliştirip dünya pazarlarına açılmak için büyük fırsat yakalamış olacaklar.” dedi.

Silikon Vadisi’nde 24 Kasım-23 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek programa katılacak girişimciler, spor analitiği çözümleri, gelişmiş video teknolojileri, simülasyon, insansız hava aracı, yazılım güvenliği, yüz ifadesi ve düşünce gücüyle bilgisayar kullanımı ile sosyal moda gibi alanlarda çalışma yapıyor.

Plug and Play firmasının organize edeceği bir aylık eğitime katılacak olan girişimciler, kendi alanlarıyla ilgili Silikon Vadisi’ndeki şirketlerle görüşme imkanı bulacaklar. Ayrıca diğer ülkelerden gelen girişimcilerle ve yatırımcı şirketlerle bir araya gelecekleri etkinliklere katılacaklar. Fikir ve projelerini de Silikon Vadisi’ndeki uluslararası şirketlere pazarlama fırsatı elde edecekler. Şirketlerini daha ileriye götürmek için danışmanlık hizmeti de alabilecekler.

TÜBİTAK, Silikon Vadisi’ne göndereceği girişimcilere eğitim, yol ve konaklama gibi tüm masrafları için 21 bin dolarlık destek verecek. Eğitim için firmalara kişi başına 11 bin dolar ödenecek. Ayrıca ulaşım, konaklama ve yaşam giderleri için de 10 bin dolarlık destek sağlanacak. Girişimciler, ABD’ye gitmeden önce TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesinde Plug and Play firmasından gelecek bir yetkili tarafından verilecek 2 günlük eğitime katılacak. Silikon Vadisi'ne gönderilecek 10 kişilik ekip şu isimlerden oluşuyor: Serdar Raşit Alemdar, Kubilay Kaan Aydın, Çağrı Karahan, Hacer Yalım Keleş, Mert Küçük, Salih Kükrek, Veli Burak Çelen, Mehmet Çakır, Ahmet Engin Bayrak ve Umut Gültepe.

BAKAN ERGÜN: BU ÜLKEDEN NİÇİN BİR BİLL GATES ÇIKMASIN

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları ifade etti:
        
“Bakanlık olarak 2009 yılında 78, 2010 yılında 102, 2011 yılında 272, 2012 yılında 296 olmak üzere toplam 748 teknogirişimciyi destekledik. Teknolojik fikirlerini hayata geçirmek isteyen bu gençlerimize 100 bin lira hibe desteği veriyor ve aynı zamanda da bu girişimcilerimize teknoparklarda yer tahsis ediyoruz. Bu gençlerimizi şimdi de TÜBİTAK aracılığıyla Silikon Vadisi'ne gönderiyoruz. Teknogirişimcilerimiz Silikon Vadisi'nde yazılımlarını geliştirip dünya pazarlarına açılmak için büyük bir fırsat yakalamış olacaklar. Silikon Vadisi, teknogirişimcilerimiz için önemli bir kazanım olacak. Dünyada milyar dolar seviyesinde değeri olan şirketler, cesur ve fırsatları avantaja çevirme yeteneği olan genç girişimciler tarafından kuruldu. Bu ülkenin gençlerinden niçin bir Bill Gates çıkmasın, bu ülkenin Apple gibi küresel firmaları niçin olmasın. Biz inanıyoruz ki, gerekli yenilikçi iklim oluşturulunca, bizim ülkemizden de Bill Gates’ler, Steve Jobs’lar çıkacaktır. Bunda hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz gençlerimize güveniyor ve onların yenilikçi fikirlerini, projelerini çok önemsiyoruz. Girişimci gençlerimizin fikirlerini, bu ülkenin en değerli ve en zengin kaynağı olarak görüyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER